Akciğer kanseri olgularında C-reaktif protein yüksekliği kemoterapi kürünü ertelemek için dikkate alınmalı mı?
Should C-reactive protein elevations be considered to postpone chemotherapy cure in lung cancer cases?
- Tez No: 661921
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ, PROF. DR. YILMAZ BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Akciğer kanseri hastaları, morbidite ve mortalite nedeni olan enfeksiyonla sıklıkla karşı karşıya kalırlar. Bu hastalarda zaten var olan klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgular nedeniyle yeni bir enfeksiyonun ayırt edilmesi zordur. C-reaktif protein (CRP) yüksekliği, enfeksiyon göstergesi olarak kabul edildiğinde, akciğer kanserli hastalarda kemoterapi kürlerinin aksamasına ve hastalığın kontrolünün bozulmasına yol açabilmektedir. Çünkü bu hastalarda CRP değeri genellikle yüksektir ve CRP'yi yükseltebilecek başka patolojiler de sıklıkla eşlik edebilmektedir. CRP yüksekliğinin kemoterapiye engel bir enfeksiyonu gösterip göstermediğinin kesin olarak bilinebilmesi, kemoterapi kürünün planlandığı zamanda yapılması veya ertelenmesi kararı için gereklidir. Bu çalışmada CRP yüksekliğinin hangi durumlarda kemoterapi uygulanmasına engel teşkil eden bir enfeksiyon bulgusu olarak kabul edileceği ya da edilmeyeceği araştırılmış ve enfeksiyonu öngörebilecek bir cut-off değer bulunması amaçlanmıştır. METOT: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Mayıs 2018 ile Aralık 2019 tarihleri arasındaki akciğer kanserli, CRP değeri yüksek olan hastalar prospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların klinik özellikleri, laboratuvar ve radyolojik bulguları değerlendirildi. Takip eden hekiminin nihayi kararı ile hastalar enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikler açısından karşılaştırma yapıldı. Enfeksiyonu öngörebilecek CRP cut-off değeri hesaplandı. BULGULAR: Çalışmadaki 180 hastanın 171'i (%95) erkek, 9'u (%5) kadındı, ortalama yaş 63.3±7.4 olarak saptandı. Hastaların CRP değeri, başvuru anında ortalama 4.5 mg/dL idi. Hekim kararı ile 23 hastada (%12.8) enfeksiyon olduğu kanaatine varıldı. Enfeksiyöz kabul edilen 23 hastanın ortalama başvuru CRP değeri 13.0 mg/dL, non-enfeksiyöz kabul edilen 157 hastanın ise 3.3 mg/dl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Lung cancer patients often face infection, which is the majör cause of morbidity and mortality. It is difficult to distinguish a new infection in this patients because of the clinical, laboratory and radiological findings. When C-reactive protein (CRP) elevation is considered as an indicator of infection, it may cause disruption of chemotherapy courses and impairment of disease control in patients with lung cancer. Because the CRP value is generally high in these patients and other pathologies that may increase CRP can often accompany. It is necessary to know precisely whether the CRP elevation indicates an infection that prevents chemotherapy, and to decide whether or to postpone the chemotherapy cure at the scheduled time. In this study, it has been investigated in which cases the CRP elevation will be considered as an infection finding that prevents chemotherapy administration or not, and it is aimed to find a cut-off value that can predict the infection. METHOD: Patients with lung cancer and high CRP values between May 2018 and December 2019 in the Department of Chest Diseases, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University, were prospectively studied. Clinical features, laboratory and radiological findings of the patients were evaluated. The patients were divided into two groups as infectious and non-infectious with the final decision of the follow-up physician. A comparison was made between both groups in terms of clinical, laboratory and radiological features. The CRP cut-off value that could predict the infection was calculated. RESULTS: Of the 180 patients in the study, 171 (95%) were male and 9 (5%) were female, the mean age was 63.3±7.4. The mean CRP value of the patients was 4.5 mg/dl at the time of admission. With the decision of the physician, it was concluded that 23 patients (12.8%) had infection. The mean CRP value of 23 patients who were accepted as infectious by the physician's decision was 13.0 mg/dl, and 3.3 mg/dl for 157 patients who were considered non-infectious.