Lobektomi uygulanan akciğer kanserli hastalarda preoperatif nütrisyonel değerlendirmenin peroperatif ve postoperatif sürece etkisi
Assessment of relationship between preoperative nutritional status and peroperative and postoperative conditions in patients with lung cancer scheduled for lobectomy
- Tez No: 749181
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN KELEBEK GİRGİN, DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda, lobektomi planlanan akciğer kanserli hastalarda preoperatif dönemdeki nütrisyonel durumun, hastane yatış süresi, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ile postoperatif oral alım üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, etik kurul onayı ve hastalardan alınan sözlü ve yazılı onam sonrası, akciğer kanseri tanısı ile lobektomi uygulanacak, 18 yaş üzeri, ASA sınıflaması I-II-III olan 63 hastada gerçekleştirildi. Preoperatif dönemde antropometrik ölçümler (kavrama gücü, orta kol çevresi), vücut kitle indeksi (VKİ), laboratuvar testleri albümin, prealbümin, kreatinin, lenfosit sayısı, C-reaktif protein (CRP)], nütrisyonel risk taraması 2002 (NRS-2002), mini nütrisyonel değerlendirme (MNA) tarama testi, nütrisyonel risk indeksi (NRI), Glasgow prognostik skoru (GPS), prognostik nütrisyonel indeks (PNI) ve neoadjuvan kemoterapi alıp almadığı değerlendirilerek kayıt altına alındı. İntraoperatif dönemdeki hemodinamik değişiklikler ve komplikasyonlar, postoperatif yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, oral alıma başlama ve hedef kaloriye ulaşma süreleri ile erken dönem komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif komplikasyon gelişen olgularda preoperatif NRI değerinin bağımsız bir risk faktörü olduğu saptandı. Bu olgularda hastane yatış süreleri de anlamlı olarak uzundu. Orta kol çevresi, CRP değeri ve postoperatif uzamış hava kaçağı komplikasyonunun olması hastane yatış süresi için bağımsız risk faktörleriydi. VKİ, orta kol çevresi ve prealbümin değerleri ile hastane yatış süresi arasında negatif yönde, CRP değeri ile ise pozitif yönde korelasyon bulunduğu tespit edildi. Sonuç olarak, akciğer kanserli hastalarda preoperatif dönemde yapılacak olan nütrisyonel değerlendirme ile gelişebilecek komplikasyonlar ve hastane yatış süresi hakkında önemli bilgiler elde edilebileceği, uygun nütrisyonel destek planı ile olası risklerin azaltılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aim to compare the effects of preoperative nutritional status on length of hospital stay, intraoperative and postoperative complications, and postoperative oral intake in patients with lung cancer who were scheduled for lobectomy. The study is carried out on 63 patients over the age of 18 with ASA classification I-II-III, who will undergo lobectomy with diagnosis of lung cancer patients. In the preoperative period anthropometric measurements (handgrip strength, middle arm circumference), body mass index (BMI), results of laboratory tests [(albumin, prealbumin, creatinine, lymphocyte count, C-reactive protein (CRP)], nutritional risk screening 2002 (NRS-2002), mini nutritional assessment (MNA) test, nutritional risk index (NRI), Glasgow prognostic score (GPS), prognostic nutritional index (PNI) and neoadjuvant chemotherapy status are evaluated and recorded. Hemodynamic changes in the intraoperative period, intraoperative complications, length of intensive care unit stay and hospital stay in the postoperative period, time to initiation oral intake and time to reach adequate calorie intake, and early complications are recorded. It is shown that the preoperative NRI value is an independent risk factor in cases with postoperative complications. In these cases, the length of hospital stay is also significantly longer. Middle arm circumference, CRP value, and presence of postoperative prolonged airway leakage are independent risk factors for length of hospital stay. There is a negative correlation between BMI, middle arm circumference, and prealbumin values, and a positive correlation with CRP value for the length of hospital stay. Based on these findings, we believe that with preoperative nutritional assessment in lung cancer patients, valuable information can be obtained in terms of complications and length of hospital stay and possible risks can be reduced with an appropriate nutritional support plan.