Türkiye'deki okulöncesi öğretmenliği lisans programlarına öğrencilerin yerleşme durumlarının incelenmesi (2018-2020)
Examining students' placement status to pre-school teacher undergraduate programs in Turkey (2018-2020
- Tez No: 661928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Okulöncesi Öğretmenliği Programlarını tercih edip yerleşen öğrencilerin profilleri ve eğilimlerini (programı tercih etme durumları, farklı üniversite tercihleri, programın bulunduğu farklı bölge ve şehir tercihleri) belirleyerek bölümler hakkında geleceğe yönelik değerlendirmeler yapmaktır. Araştırmada kullanılan verilerde ve elde edilen bulgularda katılımcıların herhangi bir tutumu etkili olmamıştır. Elde edilen veriler objektif olarak sunulan resmi YÖK Atlas verilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada 2018-2020 yılları arasında Türkiye'de Okulöncesi Öğretmenliği Programlarına yerleşen öğrencilerin genel eğilimleri, Türkiye'de Okulöncesi Öğretmenliği Programlarının süreç-girdi ve çıktı verilerini incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada içerik analizi tekniği türlerinden betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2018-2020 yılları arasında Türkiye'de Okulöncesi Öğretmenliği Programlarına yerleşen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma da seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklemenin çeşitlerinden ölçüt örnekleme tercih edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinin yapılmasında Excel ve Adobe illüstratör programları kullanılmıştır. Araştırma bulgularının değerlendirilmesiyle; ilgili üniversitelerin doluluk oranlarının her yıl %100'e yakın olduğu, taban başarı sıralamalarına göre en başarılı öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesini tercih ettiği, cinsiyet dağılımında kız öğrencilerin sayıca fazla olduğu, üniversitelere yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmının bulundukları ildeki veya bulundukları ile yakın olan üniversiteleri tercih ettikleri, yerleşen öğrencilerin büyük kısmının bulundukları coğrafi bölgelerdeki üniversiteleri tercih etme eğiliminde oldukları, en fazla Okulöncesi Öğretmenliği Programlarını tercih ettikleri, lise türü olarak Anadolu Lisesi mezunu öğrencilerin ağırlıkta olduğu, Okulöncesi Öğretmenliği Programlarının ülke geneli tercih edilme durumunun yıllara göre azaldığı, mezuniyet alanları açısından en fazla alan ayrımı olmayan öğrencilerin yerleştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu doğrultuda araştırmada elde edilen bulgu ve sonuçlar ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to make future assessments about the departments by determining the profiles and trends of the students (program preference statuses, different university preferences, different region and city preferences where the program is located) who prefer preschool teaching programs in Turkey. In the data used in the research and the results obtained, the attitude of the participants was not effective. The data obtained consist of official YÖK Atlas data presented objectively. In this study, qualitative research method was used to examine the general trends of students who settled in Preschool Teaching Programs in Turkey between 2018 and 2020 and the process-input and output data of Preschool Teaching Programs in Turkey. Descriptive content analysis from types of content analysis technique was used in this research. The research universe is composed of students who have settled in preschool education programs in Turkey between 2018-2020. In the research, criteria sampling was preferred from non-selective sampling methods to types of purposeful sampling. Excel and Adobe Illustrator were used to analyze the obtained data. By evaluating the results of research findings: When the general quotas and settlement rates are examined, it was reached that the occupancy rate is 100% each year, the most successful students according to base scores prefer Boğaziçi University, female students are outnumbered in gender distribution, the majority of the students who settle, prefer the universities in the province where they are located or close to their locations, most of the settled students tend to prefer universities in the geographical regions where they are located, they prefer the most preschool teaching programs, the students who graduated from Anatolian High School as a high school type were outweighed, the preference of Preschool Teaching Programs across the country has decreased over the years. In terms of graduation fields, students who do not have the distinction of field are settled most. In this direction, recommendations were also presented in the light of the findings and results obtained in the study.