La gentrification par l'art : le rôle des institutions artistiques dans le processus du changement socio-spatiale à Dolapdere
Sanat yoluyla soylulaştırma: dolapdere'nin sosyo-mekansal dönüşümünde sanat kurumlarının rolü
- Tez No: 661945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DİDEM DANIŞ ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kent merkezinde bir çöküntü bölgesi olan Dolapdere'de 2000'li yıllardan itibaren kar odaklı yatırımlar dikkat çekmektedir. Özellikle 2007 yılında Dolapdere'nin turizm bölgesi ilan edilmesiyle ivme kazanan bölgenin neoliberal kent politikalarıyla uyumlu sosyo-mekansal yapılanması son yıllarda Pilevneli Galeri, Arter, Dirimart Evliyagil Dolapdere, Tunca Sanat ve Gaia Galeri gibi nüfuzlu sanat kurumlarının Dolapdere'de mekan açmasıyla devam eder. Bu durum, Dolapdere'yi sanatın yeni merkezi olarak konumlandırarak bölgedeki soylulaştırma sürecine atıfta bulunan söylemlerin yaygınlaşmasına neden olur. Dolayısıyla, sanat kurumları Dolapdere'de soylulaştırma sürecinin temel vektörleri olur. Bu sürecin taşıyıcısı sanat kurumlarının ve onların çalışanlarının incelendiği bu araştırmada kurumsal söylemde ve mimari özelliklerinde öne çıkan mahalleyle diyalog kurma ve erişilebilir olma anlatısı üzerinde durulmuş ve kurum çalışanlarının mahalleyle kurdukları aidiyet duygusu araştırılmıştır. Bu araştırma, sanat kurumlarının yüklü olduğu ekonomik, sosyal ve entelektüel özellikler nedeniyle kurumlarının söylemlerinin tek taraflı olduğunu ortaya koyarak çöküntü bölgesi olarak Dolapdere'nin sanat kurumları için ve tarafından bir gösteri nesnesi haline geldiğini gösterir. Ayrıca, semtte kendi yaşam tarzlarına uygun tüketim mekanı eksikliği ve semte dair ön yargılar nedeniyle çalışanların mahalleye ait hissetmediklerini ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
Profit-oriented investments have been noticed in Dolapdere since 2000, a run-down central area. The socio-spatiale restructuring of the region coherent with the neoliberal urban politics that has accelerated with the anounce of Dolapdere as toursitic region in 2007, continues with the arrival of influential artistic institutions such as Pilevneli Gallery, Arter, Dirimart Evliyagil Dolapdere, Tunca Sanat and Gaia Gallery. This situation leads to the spread of discourses referring to Dolapdere as the new art center that highlights the processes of gentrification. Therefore, artistic institutions become the primary vectors of the gentrification process in Dolapdere. In this study, the narrative of establishing a dialogue with the neighborhood and being accessible to all by the artistic institutions has been examined, among with the sense of belonging of their employees to Dolapdere. This research shows that due to the economic, social and intellectual characteristics of artistic institutions, their discourses are unilateral and that Dolapdere as a run-down area has become an object of spectacle for and by artistic institutions. In addition, the employees do not feel belonging to the neighborhood due to the lack of consumption space suitable for their lifestyle and their prejudices about the district.