Çocukluk çağında sekonder hiperparatiroidizm nedeniyle paratiroidektomi yapılan olguların tanı ve tedavi yöntemlerinin irdelenmesi
Analysis of diagnostic and therapeutic modalities in parathyroidectomy cases due to secondary hyperparathyroidism in childhood
  1. Tez No: 661946
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN HİÇSÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çocukluklarda son dönem böbrek yetmezliğinde sekonder hiperparatirodizm nedeniyle parartiroidektomi yapılan olgular literatürde az sayıda bildirilmiştir. Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastaneleri; bir transplantasyon merkezi olması nedeniyle son dönem böbrek yetmezliği olgu sayıları diğer merkezlere oranla daha fazladır. Bu çalışmada, merkezimizde son dönem böbrek yetmezliğine sekonder hiperparatiroidizm tanısı ile paratiroidektomi yapılan olguların tanı ve tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastaneleri Çocuk Cerrahisi kliniklerinde, 1999-2010 yılları arasında, sekonder hiperparatiroidizm tanısı ile ameliyat edilmiş 16 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, ameliyat öncesi ve sonrası laboratuvar bulguları, görüntüleme yöntemleri incelendi. Ameliyat sırasında paratiroid bezlerinin bulunması için Tc-99m-MIBI (Teknesyum-99mMetoksiizobütilizonitril) verilmesi sonrası yapılan gama prob ile dedeksiyon işleminin bütün paratiroid bezlerinin bulunmasına olan katkısı değerlendirildi. Paratiroid sintigrafisi ve ultrasonografisinin %75 olguda paratiroid patolojisini tanımlarken ayırıcı tanıda yetersiz olduğu görüldü. Ameliyatta olgulardan 9'unda 4 paratiroid bezi de bulunurken, 7'sinde 3 paratiroid bezi bulundu. Ameliyat sırasında gama prob kullanılan 11 olgunun 8'inde (%73) 4 paratiroid bezi, 3'nde de 3 paratiroid bezi bulundu. Dört bezi de bulunan 1 hastaya subtotal paratiroidektomi, geri kalan 8 hastaya ise total paratiroidektomi ve paratiroid ototransplantasyonu yapıldı. Histopatolojik inceleme ile tüm hastalar paratiroid hiperplazisi tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
There are few reports about parathyroidectomy due to secondary hyperparathyroidism in patients with end stage renal failure in literature. Baskent University Research Center-a transplant center-had more patients with end stage renal failure than the other centers In this report, we aimed to assess the diagnosis and treatment methods of secondary hyperparathyroidism due to the end stage renal faiure patients in our center. 16 patients made surgical treatment for secondary hyperparathyroidism between 1999-2010 years in Baskent University Research Center Pediatric Surgery Clinic included into the study. Demographical data, laboratory findings before and after the surgery and imagining methods were all examined. Effect of the Technetium 99m methoxyisobutylisonitrile (Tc-99m-MIBI) probe sensitive to gamma rays dedection was also evaluated to locate and identify all of the parathyroid glands during the operation. In 75% cases, parathyroid scintigraphy and ultrasonography imagining methods determined the parathyroid pathology, however; they were insufficient for differential diagnosis. All of the four paratiroid glands were identifed in the four of nine patients, and there were three parathyroid glands were identified in the other patients. During the operation, four parathyroid glands were located eight cases of 11 patients (73%) and three parathyroid glands were located in other three patients using probe sensitive to gamma rays dedection. Subtotal thyroidectomy was made to one of four patients who had located four glands and total thyroidectomy and parathyroid autoimplantation was done the other eight patients. All patients had a diagnosis of parathyroid hyperplasia after the histopathological examination.