The age of right populism: The case of Brazil
Sağ popülizmin çağı: Brezilya örneği
  1. Tez No: 661947
  2. Yazar: ÇAĞLAR KUZLUKLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Popülizm, siyasette ve akademik çalışmalarda rağbet gören bir olgu ve gündem maddesi. 2008 Küresel Finans Krizi'nin ardından, ülkelerde kriz ve kriz sonrası dönemde yansımaları görülen birçok ekonomik ve siyasi değişim yaşandı. Bunun sonucunda hükümetler, siyasi sistemler ve partiler, yeni sosyal, siyasi ve ekonomik sınamalarla karşı karşıya kaldılar. Popülist söylemler, liderler, hareketler ve partiler bu çerçevede yükselişe geçtiler. Sağ popülist liderler ve hareketler, günümüz siyasetinde dikkat çekici argümanlara sahiptirler; bir yandan küresel ekonomik dünya düzenine paralel piyasa dostu politikalara vurgu yaparlarken diğer yandan da ekonomide ülke odaklı politika ile korumacılık ve siyasette otoriterlik ve düzen karşıtlığına eğilim gösterirler. Bu çalışma, Brezilya ve ülkenin son seçimlerinden galip olarak ayrılan devlet başkanı Jair Bolsonaro'yu, sağ popülizmi ve onun neo-liberalizm ile bağlantılı ekonomik arka planını açıklamak adına mercek altına alacaktır. Sağ Popülizm'in belirgin örneğini irdelemek adına, bu çalışma popülizm kavramı üzerindeki genel tartışmaları inceleyecektir. Buradan hareketle, artan eşitsizlik, toplumsal huzursuzluk ve ekonomik gelişmelerin seyri gibi tetikleyici olaylar, tarihsel bağlamda ve Brezilya'nın son başkanlık seçimleri perspektifinde incelenmeye çalışılacaktır. Jair Bolsonaro'nun seçimlerdeki popülist söyleminin başarısı ve 2013-2018 yılları arasındaki ekonomik çalkantı dönemi irdelenecektir. Şöyle ki, Bolsonaro'nun popülist gündemli aşırı sağ görüşleri ile dünyada yükselen popülizm ve sosyal ile ekonomik sorunların oy verme davranışına toplam etkisi gibi duruma yol açan koşullar ve popülizmin politik ekonomisi tezde değerlendirmeye alınacaktır. Popülizmin ana akım siyasi arenayı değiştirdiği ve sağ popülizmin seçim süreçlerini yönlendirme adına seçmen kaygılarını kullanarak başarı kazandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Populism is increasingly a popular concept and issue in politics and academic studies. After the 2008 Global Financial Crisis, there have been significant economic and political changes in the World. As a result, governments, political systems, and parties struggle to meet the new social, political, and economic challenges. Populist discourses, leaders, movements and parties have been rising in this framework. Right-Wing populist movements and leaders have remarkable arguments which imply market friendly economy policies in parallel to global economic order on the one hand, but also defend nativism and protectionism in economic policies on the other hand, and show a tendency towards authoritarianism and anti-establishment view in actual world politics. This study is focusing on Brazil and Jair Bolsonaro who is current elected President of this country with the aim of explaining the right-wing populism and it's economic background in relation with neoliberalism. In order to understand the visible example of right-wing populism, this thesis aims to evaluate the general discussions on populism. In this respect, events such as rising inequality, social unrest and ongoing economic fluctuations will be investigated in historical context and from the perspective of the latest presidential elections in Brazil. Jair Bolsonaro's electoral success with the populist discourse and following economic turmoil period between 2013 and 2018 will be examined. As follows, Bolsonaro's extreme right opinions with populist agenda, and enabling conditions such as the rise of populism in the World, the overall impact of social and economic issues on voting behavior and the political economy of populism will be evaluated in this thesis. It is concluded that populism has changed the mainstream political arena and right-wing populism has gained success by instrumentalizing political economic concerns of voters.