Transfer pricing and its effects on financial reports
Transfer fiyatlandırması ve onun finansal raporlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 661955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşme ile birlikte sermaye hareketlerinin artması, çok uluslu şirketlerin ticari hayatta önemli bir yer edinmesi ile parallel olarak, grup şirketleri arasında yerel ve küresel düzeyde para transferleri, hizmet transferleri ve dağıtıma esas ürün ya da hizmet işlemleri artmıştır. Bu artış beraberinde, grup şirketler arasındaki işlemlerin emsallere uygun olup olmadığının ve vergi ziyaı, kamu zararı gibi vergisel boyuttaki etkilerinin önemini ortaya çıkartmıştır. Bu durumda, ülkelerin yerel mevzuatlarına, grup şirketler, ilişkili taraflar arasında yapılan işlemlere yönelik düzenlemelerin getirilmesini sağlamıştır. Transfer fiyatlandırması olarak da adlandırılan bu düzenlemeler ve transfer fiyatlandırması uygulamalarına yönelik örnek olay incelemesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in capital movements with globalization and the fact that multinational companies have an important place in commercial life, money transfers, service transfers and distribution-based product or service transactions between group companies have increased. This increase brought about the importance of the transactions between the group companies in terms of their suitability to peers and the effects of tax losses such as tax loss and public loss. In this case, the local legislation of the countries, the group of companies, related to the arrangements made between the parties involved in the transactions. These arrangements, also called transfer pricing, and case study of transfer pricing applications are the subject of this thesis.