Third-party attitudes on civil conflicts: How the external states react to intrastate conflicts?
İç savaşlara ilişkin üçüncü tarafların tutumları: Dış devletler iç çatışmalara nasıl tepki veriyor?
- Tez No: 661954
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, üçüncü parti tutumlarını tanımlamayı ve keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu üçüncü partilerin motivasyonlarını ve yöntemlerini araştıran önceki literatür, sözel ipuçlarının önemini ve bunların iç savaş sürecine olası etkilerini gözden kaçırmıştır. Bu sözel ipuçları uluslararası ilişkileri şekillendiren önemli unsurlardır ve bu nedenle çatışan aktörlerin algıları ve iç çatışmalardaki stratejileri bu sinyallere göre değişiklik gösterebilir. Bu tez, üçüncü parti müdahalesi ile uluslararası ilişkilerde iletişim konularını birbiriyle bağlamaktadır. Üçüncü parti tutumu, üçüncü tarafların kendilerini bir iç çatışmaya karşı nasıl konumlandırdıklarını yansıtan bir gösterge olarak tanımlanmaktadır. Bu tez, sivil çatışmalarla ilgili lider ifadelerinin içeriğini yansıtan bu kavramın tanımını ve işlevselleştirilmesini sunmaktadır. İkinci olarak, bu tez üçüncü parti tutumlarını değiştiren kritik belirleyicileri analiz ediyor olmasıdır. Birinci ampirik bölüm, olası nedensel mekanizmaları tespit etmeyi amaçlamaktadır. 2010-2019 yılları arasında Türkiye'nin PKK ile silahlı mücadelesine ilişkin Alman, İngiliz ve Amerikan tutumlarının bir vaka karşılaştırması ve derinlemesine analizini sunmaktadır. İkinci ampirik bölüm ise, hipotezlerin 1990-2019 yılları arasında Avrupa iç çatışmalarına yönelik Amerikan tutumlarını kapsayan bir zaman serisi kesitsel verilerle desteklenip desteklenmediğini araştırmaktadır. Tez, rekabet ve ittifak ilişkilerini etkileyen bölgesel güvenlik dinamiklerinin üçüncü parti tutumlarını şekillendiren en önemli değişken olduğunu desteklemektedir. Ekonomik ilişkiler, çatışan devlete yönelik kapsayıcı ve olumlu beyanlarda bulunmak açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to define and explore third party attitudes. Previous literature on third-party intervention that explores the motivations and methods of this phenomenon has overlooked the importance of the verbal clues and their impact on the civil war process. However, verbal indications are significant aspects that shape international relations; hence, the perceptions of conflicting actors depend on these external signals for their strategies in civil conflicts. This thesis, thus, bridges the gap between third party intervention and communication in international relations. Third-party attitude is the new measure that reflects how third parties position themselves towards an intrastate conflict. This dissertation introduces a novel definition and operationalization of this concept. This dissertation additionally analyses the critical determinants which change third party attitudes. The first empirical chapter introduces a case comparison and in-depth analysis of German, British and American attitudes on Turkey's armed struggle with the PKK for the years between 2010-2019, which aims to detect the possible causal mechanisms. The second empirical chapter explores whether the hypotheses are supported with a time-series cross-sectional data covering American attitudes towards the European conflicts for the years between 1990-2019. The dissertation finds that the regional security dynamics and economic relations are the important factors that impact the likelihood of issuing involving and positive statements towards the conflicting states and nonstate actors.