Türk edebiyatında Gürcü imgesi
Georgian image in Turkish literature
  1. Tez No: 661967
  2. Yazar: SOPIKO TSULUKIDZE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Türk Edebiyatında Gürcü İmgesi ele alınmaktadır. İmge, edebiyat türleri içerisinde vazgeçilmez bir olgudur. Bir toplumda belli fikir, düşünce, olgu ve kavramların oluşmasında o topumun edebiyatındaki imgelerle doğrudan bir bağ bulunmaktadır. Türk ve Gürcü milletler tarih boyunca yakın coğrafyalarda yaşamaları sebebiyle kültürel, dinsel, toplumsal, sanatsal gibi birçok hususta karşılıklı alışverişte bulunmuşlardır. Doğal olarak tarihi süreç içerisinde her iki toplumda karşı toplum hakkında bazı fikirler ve düşünceler şekillenmiştir. Şüphesiz bu fikirlerin hayat bulduğu alanlardan bir tanesi de edebiyattır. Çünkü edebiyat, bir toplumun zihninde uzun bir zaman sürecinde oluşan fikirlerin dışa yansıdığı bir sanat çeşididir. Bu bağlamda Türk toplumunda tarihi süreç içerisinde oluşan Gürcü imgesinin araştırılabileceği en önemli merci edebiyat olacaktır. Bu çalışma, Türk Edebiyatının iki önemli çeşidi olan roman ve gezi yazısı türünde Gürcü imgesini incelemektedir. Bu incelemenin, tarihi süreç içerisinde Türk toplumun hafızasında Gürcüler hakkında oluşan yargıların ortaya çıkarması ve iki toplum arasındaki etkileşimi güçlendirmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we are going to dicuss Georgian image in Turkish Literature. Image is an indispensable phenomenon among the types of literature. There is a direct connection between the images in the literature and the formation of certain ideas, thoughts, facts and concepts in a society. Turkish and Georgian nations exchanged cultural, religious, social and artistic matters, as they lived in nearby geographies throughout history. Naturally, in the historical process, some ideas and thoughts about the opposite society have been formed in both communities. Undoubtedly, one of the areas where these ideas come to life is literature. Because literature is a kind of art in which the ideas formed in the mind of a society over a long period of time are reflected to the outside. In this context, the literature is most important area in which the Georgian image formed in the historical process in Turkish society can be investigated. Thus, this study examines the Georgian image in the two important types of Turkish Literature which is novel and travel articles. It is aimed to reveal the judgments about Georgians in the Turkish society's memory in the historical process and to strengthen the interaction between the two communities.