Kazak Türkçesi ile yazılmış manzum Tahir ile Zühre hikâyesi üzerinde dil incelemesi (Metin-Türkiye Türkçesi-sözlük)
Language analysis on the story of Tahir and Zühre in verse written in Kazakh Turkish (Text-Turkey Turkish-Dictionary)
- Tez No: 819223
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Türk edebiyatında halk hikâyeleri destanla roman arasında bir köprü görevi görmüştür. Hem nazım hem nesir karışık olarak var olan bu tür, usta hikâyeciler tarafından anlatılmış ve bu gelenek Türk dünyasında da devam ettirilmiştir. Çalışmamızın konusunu Kazakistan'da yayımlanan“Babalar Sözi”adlı dizi eserin“Ğağıştıq Dastandar”adlı on dokuzuncu cildinde yer alan“Qıyssa Tahir Zühra”metni oluşturmaktadır. Metin Kazakistan'da bir şair olan Akılbek Sabaluğlı tarafından kaleme alınmıştır. Ahmet isimli bir Nogay Türkünün Osmanlı tarihinden aktardığı nüshayı, Akılbek Sabaluğlı Kazak Türkçesine manzum bir şekilde aktarmış ve onların okuması için kolaylık sağlamıştır. Çalışmamız“Giriş, Metin, Aktarma, İnceleme ve Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır Metin kısmında halk hikâyesinin çeviri yazılı hâli verilmiştir. Aktarma kısmında metnin serbest bir aktarmasına yer verilmiş, dil incelemesi bölümünde ise çalışmamıza konu olan halk hikâyesinin ses ve şekil bilgisi örneklerle incelenmiştir. Çalışmamızın son kısmında ise sözlük yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, folk tales have served as a bridge between epics and novels. This genre, which combines both verse and prose, has been narrated by master storytellers and has continued as a tradition in the Turkic world. The subject of our study is the text“Qıyssa Tahir Zühra”included in the nineteenth volume of the series“Babalar Sözi”published in Kazakhstan. The text was written by Akılbek Sabaluğlı, a poet from Kazakhstan. Akılbek Sabaluğlı adapted the copy narrated by a Nogai Turk named Ahmet from Ottoman history into Kazakh Turkish in verse form, making it easier for them to read. Our study consists of the sections“Introduction, Text, Adaptation, Analysis, and Glossary.”In the Text section, the translated written version of the folk tale is provided. The Adaptation section includes a free adaptation of the text, and in the Analysis section, the folk tale we are studying is examined with examples of sound and form. The final section of our study is the Glossary.