Şanlıurfa Bölgesi'nde yaşayan insan populasyonunun doğal kromozom anormalliklerinin değerlendirilmesi
The Assesment of spantaneous chromozome abnormalities living in region of Şanlıurfa
- Tez No: 66198
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA BÖLGESİNDE YAŞAYAN İNSAN POPÜLASYONUNUN DOĞAL KROMOZOM ANORMALLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İntizam Şeyda DURGUN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 49 Bu çalışma ile Şanlıurfa bölgesinde yaşayan insan popülasyonunun doğal kromozom anormallikleri Mikronükleus Analizi (MN) yöntemi ile değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (Ç.N.A.E.M) Radyobiyoloji Bölümü Radyasyon Sitogenetiği Laboratuvarmda kullanılan background verileri ile karşılaştırılmıştır. Farklı yaş gruplarından elde edilen kan örnekleri, 5'er ml'lik lityum heparinli tüplere alınmış, dış ortamda en az bekleme ile Moorhead ve ark. tarafından geliştirilen mikrokültür tekniği ve standart sitogenetik metodlarla kültüre alınmıştır. Kültür medyum olarak içine penisilin, glutamin ilave edilmiş Eagle's MEM kullanılmıştır. Her bir Kültür şişesine 0.3 mi kan, 4 mi medyum, 1 mi fetal calf serum ve lenfositleri bölünmeye teşvik etmek amacıyla 0.15 ml PHA ilave edilmiş ve 37°C deki su banyosunda 68 saat bırakılmıştır. MN analizleri yapabilmek için kültüre 48. saatte Cyt-B (6 mg/ml) ilave edilmiştir. Daha sonra fiksasyon işlemi uygulanmıştır. Donmuş lamlar üzerine yayılan hücreler, nükleusa özel boya olan Giemsa ile boyanıp, ışık mikroskobunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, şimdilik Şanlıurfa bölgesi için genetik bir kirlilikten söz etmek mümkün görülmemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Doğal Kromozom Anormalliği, Background, Mikronükleus, Radyasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Assesment of Spontaneous Chromosome Abnormalities Living In Region of Şanlıurfa İntizam Şeyda DURGUN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science, Department of Biology 1997, Page: 49 In this study, spontaneous chromosome abnormalities of human population living in the regions of Şanlıurfa have been evaluated by Micronucleus Analysis and the results obtained were compared with background data used in the Cytogenetics Laboratory of Radio biology Department of Çekmece Nuclear Research and Training Center. Blood samples taken from different age groups were collected in 5 ml tubes containing lithium heparin, and then, cultures were taken with the minimum wait time by the microculture technique and the standard cytogenetics method developed by Moorhead et al. Glutamin and penicillin were added as the culture medium and Eagle's MEM was used. 0.3 ml of blood, 4 ml of medium, 1 ml of fetal calf serum and 0.15 ml PHA which promotes the division of lymphocytes were added to each of the culture tubes and left in a waterbath at 37°C for 68 hours. Cyt-B (6 mg/ml) was added to the culture to enable MN analyses at 48th hour of waterbath, which was followed by fixation process. The cells scattered on the frozen lams were dyed by Giemsa, special for nucleus, and studied under a microscope. As a result, it is concluded that it is not possible to talk about genetic abnormalities in Şanlıurfa region. KEYWORDS: Spontaneous Chromosome Abnormalities, Background, Micronucleus, Radiation