Şanlıurfa ili şehir merkezinde cutaneous leishmaniasis (CL) prevalansı araştırması
The Research of prevalance of cutaneous leishmaniasis in Şanlıurfa city center
- Tez No: 80885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZCEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırma, Şanlıurfa İli kent merkezinde Cutaneous Leishmaniasis (CL) veya diğer adıyla Şark Çıbanı hastalığının prevalansını tahmin edebilmek, halkın bu hastalık için sağlık kuruluşlarından ne ölçüde yararlandığım saptayabilmek, halkın hastalık ile ilgili bilgi düzeylerini ortaya çıkarabilmek ve Şark Çıbanı hastalığının bulaşması ile ilgili risk faktörlerini tanımlayabilmek için planlanmıştır. Araştırmanın veri toplama aşaması, Şanlıurfa İli'nde Nisan-Mayıs 1998 tarihleri arasında, seçilmiş örneklem grubunda (397 hanede yaşayan 2432 kişide) gerçekleştirilmiştir. Hanelerin seçiminde araştırma bölgesi mahallelerin nüfusu oranında rasgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Hanelerdeki kişilerle yapılan yüz yüze görüşmeler ve kişilerin muayeneleri sonucu, Cutaneous Leishmaniasis hastalığının prevalansı % 10,44 olarak bulunmuştur. Araştırma sırasında tespit edilen vakaların % 42,13'ü, teşhis için ya hiçbir yere başvurmadığı veya teşhis için yararlı olmayan yardım yollarına başvurduğu, son bir yıl içinde gelişen vakalara bakıldığında bu oranın, % 19,25 'e düştüğü görülmüştür. Araştırma kapsamında kişilerin CL ile ilgili bilgi düzeylerinin de tespiti için her haneden bir kişi ile görüşme yapılmıştır. Görüşme yapılan kişilerin % 85,39'u Şark Çıbanı hastalığım duyduğu anlaşılmıştır. Hastalığı hiç duymayanların ailelerinde de hiç vakaya rastlanmamıştır. Görüşülen kişilerin % 16,22'si hastalığın nedenini, % 5,90'ı hastalığın bulaşma şeklini, % 7,66'sı hastalıktan korunma yollarını tam olarak bildiği, ayrıca % 70,5 1 "i hastalığın tedavisinin nerede yapıldığını, % 58,12'sinin tedavinin nasıl yapıldığını bildiği saptanmıştır. Ailede Şark Çıbanı olgusunun bulunmasının kişilerin bilgi düzeyi üzerine olumlu etki yaptığı görülmüştür. Yapılan araştırma sonunda müstakil ve briketten inşa edilen evlerin, ev dışındaki tuvaletlerin, fosseptik çukurlu evlerin, vektör üremesini ve hastalığın bulaşmasını kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bölgede çok sayıda bulunan kötü sağlık şartlarındaki hayvan barınakları ve gübreliklerin de tatarcık üremesini kolaylaştırdığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, Cutaneous Leishmaniasis hastalığının, araştırma bölgesindeki her on kişiden birini etkilediğini, hastalığın kötü çevre koşullan ve konut özellikleri ile ilgili olduğunu göstermiştir. Ayrıca Sağlık Müdürlüğü' nün hastalık ile ilgili yeterince güvenilir veri toplayamadığını, bölgede yaşayan kişilerin hastalığı duymalarına rağmen, yeterince bilgili ve duyarlı olmadıklarım ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Cutaneous Leishmaniasis, Şanlıurfa, Prevalans, Risk Faktörleri, Bilgi düzeyi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is planned to guess the prevalence of CL disease in Sanliurfa, to determine in what frequency the society benefit from health centers for that disease, to determine the society's knowledge level about disease and to define risk factors about transmission of CL. This research is done on 2432 people who are living in 397 houses, between April-May 1998 in Sanliurfa. In ratio of population, randomized sampling method is used to choose the houses in research area. As a results of the interwievs done with the people facely in the houses and examining the people, the prevalence of CL disease is found % 10,44. During the research, it's seen that they applied nowhere for diagnosis or they applied useless assistance for diagnosis, and in last one year, this ratio was decreased % 19,25. During the research, the interwievis done with one person from each family to determine the level of knowledge about disease. % 85,39 of the interwieved people are known about CL. There was no case in the families who are not aware of the disease. It's seen that % 16,22 of the interwieved people know the cause of the disease, % 5,90 of them know the way of transmission, % 7,66 of them know ways of the prevention about CL, % 70,51 of them know how the treatment is done. It's seen that presence of Cutaneous Leishmaniasis in the family affect the knowledge of the people positively. It's determined in the research that houses with garden and brick houses, outdoor touilets and houses with cesspool ease the vector breeding and transmission of the disease. It's determined that, shelters which are bad health conditions ease the breeding of sandfly. These results show that CL affect one in each ten people, and the disease is related with bad environmental conditions and with house charesteristics. It's also seen that Provincial Health Directorate can't collect safe datas and although the people who live in region hear the disease, they don't have enough knowledge and they are not sensitive. Key words : Cutaneous Leishmaniasis, Sanliurfa, Prevalence, Risk factors, Knwledge Level.