Kapama Tedavisinin 10 yaş ve üzeri ambliyopide etkinliği
- Tez No: 662013
- Danışmanlar: UZMAN FATMA GÜL YILMAZ ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmada kapama tedavisinin 10-16 yaş grubu ambliyoplarda etkinliğini ve bu yaş grubunda tedaviye yanıtı etkileyen faktörleri araştırmak amaçlandı. Hastalar ve Metod: Şaşılık biriminde Ekim 2004 ile Nisan 2007 tarihleri arasında ambliyopi tanısı ile takibe alınan 10-16 yaş grubundaki hastalar prospektif olarak izlendi. Tüm hastalara ilk 3 ay , haftanın 6 günü tam gün kapalı , 1 günü açık olacak şekilde kapama tedavisi uygulandı. Üçüncü ayda ambliyop gözde görme keskinliği LogMAR'a göre 0.00, ondalık eşelde 1.00'e ulaşan olgularda idame tedaviye geçildi. Üçüncü ayda görme keskinliğinde değişiklik olmayan veya artış olan ancak 1.00 düzeyine ulaşamayan hastalarda, 3 ay daha tam gün kapamaya devam edildi. Bu aşamadan sonra hastanın uyumu ve tedaviye verdiği yanıta göre kapama tedavisine devam edildi. Yaş, ambliyopi tipi ve derinliği, fiksasyon tercihi, tedavi uyumu ve önceden tedavi alımı gibi faktörlerin tedavi başarısına etkisi araştırıldı. Sonuçlar: Çalışmaya yaşları 10 ile 16 yıl arasında, ortalama 12.09 ±1.65 yıl olan 47 olgu alındı. Olguların 32'si (%68.1) erkek, 15'i (%31.9) kız idi. Ortalama takip süresi 15.4±5.1 ay (9-29 ay) idi. Olguların tedavi öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği iyi gören gözde logMAR'a göre 0.004±0.012 (ondalık eşdeğeri; 0.99 ±0.02), ambliyop gözde logMAR'a göre 0.48±0.25 (ondalık eşdeğeri; 0.37±0.18) olarak saptandı. Ambliyop gözde takip sonundaki görme keskinliği logMAR'a göre ortalama 0.20±0.22 (1.00-0.00), ondalık eşelde 0.69±0.26 (0.1-1.0) idi. Tedavi ile görme keskinliğinde logaritmik değerde ortalama 0,28±0.19, ondalık eşelde ortalama 3.19 ±2 sıra artış elde edildi. Takip süresi sonunda 47 olgunun 38'inde (%80.9) görme keskinliğinde 2 sıra ve üzerinde artış elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the efficacy of occlusion therapy in 10-16 age amblyopia and the factors of response to this age treatment treatment. Patients and Methods: Between October 2004 and April 2007, patients in the 10-16 age group were followed-up with a diagnosis of amblyopia in the strabismus unit. Closure treatment was applied to all patients for the first 3 months, 6 days a week, all-day off and 1 day on. Maintenance treatment was started in cases whose visual acuity in the amblyopic eye reached 0.00 and 1.00 in the decimal chart according to LogMAR in the third month. The message, which did not change or increased in visual acuity in the third month, but did not reach 1.00, continued to cover the full day for another 3 months. After this stage, closure treatment was continued according to compliance and response to treatment. Age, type and depth of amblyopia, fixation preference, treatment compliance, and pre-planned treatment success for treatment were investigated. Results: Forty-seven cases, aged between 10 and 16 years, with a mean of 12.09 ± 1.65 years were included in the study. Thirty-two (68.1%) of the cases were male and 15 (31.9%) were female. Visit follow-up time was 15.4 ± 5.1 months (9-29 months). The average best corrected visual acuity of the patients before treatment was 0.004 ± 0.012 (decimal equivalent; 0.99 ± 0.02) in the eye with logMAR and 0.48 ± 0.25 (decimal equivalent medium; 0.37 ± 0.18) in the amblyopic eye compared to logMAR. Visual acuity at the end of follow-up in the amblyopic eye was averaged 0.20 ± 0.22 (1.00-0.00) according to logMAR, and 0.69 ± 0.26 (0.1-1.0) in the decimal chart. With the treatment, an average increase of 0.28 ± 0.19 in the logarithmic value and an average of 3.19 ± 2 lines in the decimal chart was obtained. At the end of the follow-up period, an increase in acuity of 2 lines or more was obtained in 38 (80.9%) of 47 cases.