Yüksek düzeyde konsantre yemle beslenen kuzularda yeme maya veya malik asit ilavesinin performans, bazı kan ve rumen parametreleri üzerine etkisi
Effects of yeast or malic acid salts on fattening performance, some blood and rumen parameters of lambs fed a high concentrate diet
- Tez No: 662014
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı, yüksek düzeyde konsantre yem içeren rasyonla beslenen kuzularda yeme maya (Saccharomyces cerevisiae, 1,5 g/kg KM) veya malik asit (5,0 g/kg KM) ilavesinin, besi performansı ile bazı kan ve rumen parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, 45 adet sütten kesilmiş erkek Kıvırcık kuzu kullanılmıştır. Kuzular, ağırlıklarına göre biri kontrol, ikisi deneme grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bir haftalık adaptasyon dönemini takiben deneme 60 gün sürdürülmüş; deneme süresince büyütme yemi : kuru ot (%80 : %20 oranında) ve su ad libitum olarak verilmiştir. Denemenin 0., 15., 30., 45. ve 60. günlerinde kuzular tartılmış, 0., 28. ve 56. günlerinde ise sabah yemlemesinden önce kan örnekleri alınmıştır. Serumda ticari kitler yardımıyla; glikoz, kreatinin, kan üre nitrojen, total protein, albümin, globülin, alanin aminotransferaz, alkalen fosfataz, gama glutamil transferaz, kolesterol ve trigliserit analizleri yapılmıştır. Deneme sonunda, her gruptan 7 baş kuzu kesilerek sıcak, soğuk karkas ağırlıkları ve randımanları belirlenmiştir. Rumen sıvılarında pH düzeyleri ölçülmüş, ayrıca rumenden alınan örnekler histolojik olarak incelenmiştir. Grup yemlemesi yapıldığı için, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları istatistiksel olarak değerlendirilmemiştir. Çalışma bulgularına göre; besi performansı ve serum parametreleri açısından gruplar arasında istatistik önemde bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to evaluate the effects of dietary supplementation with yeast (1.5 g/kg DM of yeast, Saccharomyces cerevisiae) or malic acid salts (5g/kg DM) on fattening performance, some blood and rumen parameters of lambs fed a high concentrate diet. Forty-Five, 3 months old, male Kıvırcık lambs were divided in a randomized design to three groups. All groups had ad libitum access to water and were fed a high concentrate : hay diet (80% : 20%) during the 60-day long trial. Live weight determination took place before feeding on day 0, 15, 30, 45 and 60 and blood samples were taken on days 0, 28 and 56. Serum glucose, creatinine, blood urea nitrogen, total protein, albumin, globulin, alanine aminotransferase, alkaline phosphatase, gamma glutamyl transferase, cholesterol and triglyceride analysis was performed via commercial kits. Seven lambs from each group were slaughtered at the end of the trial. Hot and cold carcass weights and dressing percentages were determined, pH levels of rumen fluids were measured and rumen samples were examined histologically. Because lambs were group-fed, feed consumption and feed conversion ratio were not evaluated statistically.