Ampliyopi tedavisinde kısa süreli kapama sonuçlarımız
  1. Tez No: 156988
  2. Yazar: SADUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışma anizometropik ve strabismik ambliyopide kısa süreli kapama tedavisinin etkinliğini ve başarısını etkileyen faktörleri araştırmak için yapıldı. Çalışmaya 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na Aralık 2001- Aralık 2003 tarihleri arasında başvuran, anizometropik ya da strabismik ambliyopisi olan ve en az 4 ay kapama tedavisi uygulanmış olan 144 olgu dahil edildi. Tüm hastalara en az bir saatinde yakın çalışma yapılmak üzere günde 2 saat kapama tedavisi önerildi. Olguların hepsinde göz hekimine ilk başvuru yaşı ve aile öyküsünün pozitif olup olmadığı kaydedildi. Hastalar belirli aralıklarla kontrole çağırılarak tedavinin başarısı değerlendirildi. Hasta yaşı, ambliyopi tipi, derinliği ve hasta uyumunun başarıya olan etkisi araştırıldı. Başarı kriteri olarak ambliyopik gözde“Snellen Eşeli”nde en az iki sıralık artış kabul edildi. Olguların 90'nında anizometropik, 54'ünde strabismik ambliyopi saptandı. Anizometropik ambliyopi grubunda yaş ortalaması 10.2 ±2.90 yıl, strabismik ambliyopi grubunda ise 8.44±2.94 yıl idi. Aile öyküsünün mevcudiyeti açısından her iki grup arasında bir fark olmadığı, ayrıca aile öyküsünün pozitif olmasının göz hekimine ilk başvuru yaşım etkilemediği, ancak strabismik grupta göz hekimine ilk başvuru yaşının daha erken olduğu saptandı. Tedavi başarısı anizometropik ambliyopi grubunda %63 (57 olgu), strabismik ambliyopi grubunda %40 (22 olgu) olarak bulundu ve anizometropik ambliyopi grubunun tedaviye daha iyi yanıt verdiği görüldü. Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde, 4-8 yaş arasındaki hastalarda anizometropik grupta basan %86 (25 olgu), strabismik grupta %54 (18 olgu); 9-16 yaş arasında anizometropik grupta başarı %52 (32 olgu), strabismik grupta %19 (4 olgu) olarak bulundu. Tedaviye en iyi yanıt 4-8 yaş arasındaki anizometropik ambliyopili olgularda alındı. Ambliyopi derMiğinin hasta grubumuzda tedavi başarısını etkilemediği saptandı. Tedavi uyumu açısından anizometropik ve strabismik ambliyopi grupları arasında anlamlı bir fark saptanmamasına rağmen tedavi uyumu iyi olan hastalarda basan oram daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, anizometropik ve strabismik ambliyopide en az bir saati yakın çalışma olmak üzere günde iki saat kapama yapılmasının etkin ve uygulanabilir bir yöntem olduğu saptandı. Dört- sekiz yaş grubunda tedavi başansının her iki grupta da daha yüksek bulunmasına rağmen özellikle anizometropik ambliyopili hastalarda 16Ill yaşına kadar kısa süreli kapama tedavisinin denenmesinin uygun olacağına kanaat getirildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the results of short-time patching treatment in anisometropic and strabismic amblyopia. One hundred fourty-four children with anisometropic (Group I, 90 patients ) and strabismic (Group II, 54 patients) amblyopia who were between 4-16 years old where included the study. Treatment regiment was similar in all patients and was consisted of two hours of daily patching treatment combined with at least one hour per day of near visual activities during patching. We evaluated the results of occlusion therapy with periodic controls and noted patient compliance. Visual improvement was significantly better in children aged between 4-8 years in both groups 86 % on anisometropic and 54 % on strabismic amblyopia groups. Visual acuity improved in 52 % of anisometropic and 19% of strabismic amblyopic groups who were between 9-16 years. Family history was positive on about 44% of the cases. Strabismus was found to be an important factor in early detection of amblyopia because strabismic children were referred to an ophthalmologist earlier. Patient compliance improved the success rate of short-time occlusion therapy in both groups. But type of amblyopia, depth of amblyopia and age of the patient didn'nt effect the patient compliance. Short-time occlusion therapy consisting of two hours of daily patching combined with prescribing one hour of near visual activities was an effective and well- tolerable treatment model in amblyopia in children aged 4 to 16 years. Although visual improvement was better between 4-8 years, short-time occlusion therapy can be used up to 1 6 years in children especially with anisometropic amblyopia. IV