Numerical investigation of living cells under ultrasonic excitation in microfluidic devices
Canlı hücrelerin mikroakışkan cihazlardaki akustik uyarımının nümerik olarak incelenmesi
- Tez No: 662019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Akustoforetik mikroakışkan uygulamaları, Çip-Üstü-Laoratuvar sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Literatürde akustoforetik parçacık manipülasyonu ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Bununla birlikte, bilinen analitik yöntemler, biyolojik sistemlere uygulandığında biyolojik numunelerin akustoforetik manipülasyonunu etkileyen birçok faktörü dahil etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, sayısal yöntemler, bu fenomeni daha büyük ölçüde araştırmak için yararlı araçlar haline gelmektedir. Bu tez, parçacık geometrisi, numune konsantrasyonu ve kanal duvarı etkisi gibi faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Sunulan yöntemler, izole parçacık varsayımının ötesine geçmek için, diğer parçacıklarla ve kanal duvarlarıyla akustik etkileşimi dikkate alır ve aynı zamanda parçacık şekli üzerinde herhangi bir sınırlama getirmez. Bu amaçla oluşturulan akustik simülasyon modeli, farklı koşullar altında parçacık yörüngelerini elde etmek için, bir hidrodinamik hesaplama koduna entegre edilmiştir. Birleştirilmiş yöntem, mikroakışkan kanallarda akustoforetik parçacık manipülasyonu simülasyonlarını gerçekleştirir ve hem akustik hem de hidrodinamik etkileşimleri içerir.
Özet (Çeviri)
Acoustophoretic microfluidic applications are an essential part of Lab-on-a-chip systems. Studies about acoustophoretic particle manipulation are available in the literature. However, conventional analytical methods fall short of including many factors affecting acoustophoretic manipulation of biological samples when applied to biological systems. Therefore, numerical methods become useful tools to investigate the phenomena to a larger extent. This thesis aims to analyze the factors of particle geometry, sample concentration, and the channel wall effect. To go beyond the isolated particle assumption, methods presented take the particle's acoustic interaction with other particles and channel walls into consideration while putting no restriction on particle shape. The acoustic simulation model, created for this purpose, is integrated into a code for hydrodynamic calculations to obtain particle trajectories under different circumstances. The coupled method renders acoustophoretic particle manipulation simulations in microfluidic channels and includes both acoustic and hydrodynamic interactions.