Hemodiyaliz hastalarında oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller bulguları
Ocular vestibular evoked myogenic potentials findings in hemodialysis patients
- Tez No: 662024
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN FUAT BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği nedeni ile diyalize giren hastalarda, vestibüler sistem fonksiyonlarını ve olası vestibüler etkilenmeyi göstermede oVEMP testi bulgularının ortaya konması çalışmanın hedefidir. Plan: Vaka kontrol çalışması Yer: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Yöntem: Çalışma 40 adet sağlıklı gönüllü̈ birey (kontrol grubu) ve 40 adet hemodiyaliz tedavisi gören kronik böbrek hastası (çalışma grubu) ile yürütüldü. Çalışmaya katılan bireylere kulak burun boğaz muayenesini takiben diyapozon testleri yapıldı. Diyapozon testinde iletim tipi işitme kaybı bulgusu olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara hava yolu ses uyaran ile oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (oVEMP) testi uygulandı. Katılımcıların demografik özellikleri belirlendi; ölçümlerde tespit edilen n1 latans, p1 latans, amplitüd değerleri ve kulaklar arası asimetri oranları her iki grup arasında ve kendi içerisinde karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubuna 40 birey (19 kadın, 21 erkek), çalışma grubuna 40 hasta (22 kadın, 18 erkek) dahil edildi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 45.17±13.54, çalışma grubunda ise 47.68±11.02 yıl idi. p1 latans değeri kontrol grubunda 14.88±3.28 ms, çalışma grubunda ise 14.90±3.70 ms idi (p=0.976). n1 latans değeri kontrol grubunda 9.94±2.33 ms, çalışma grubunda 10.74±3.15 ms idi. n1 latans değeri çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı uzamış bulundu (p=0.013). Amplitüd değerleri kontrol grubunda 10.59±7.87 μV, çalışma grubunda ise 5.5±3.71 μV olarak bulundu. Kontrol grubunda amplitüd değeri çalışma grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p=0.001). Kulaklar arası asimetri oranı değerleri her iki grupta da 0.35'in altında idi. Her iki cinsiyet için parametrelere bakıldığında, her iki grupta da istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Çalışma grubunu diyalize girme süresine göre ikiye ayırdığımızda, oVEMP parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05). Sonuç: oVEMP, vertigosu olan hastalarda son yıllarda sıklıkla kullanılan, kısa sürede yanıt veren, noninvaziv bir testtir. Kronik böbrek yetmezliğinde sık karşılaştığımız vestibüler yakınmalar hastaların hayat kalitesini azaltmaktadır. Bu hastalarda oVEMP testi güvenle yapılabilecek, kısa sürede yanıt veren ve diğer vestibüler tanı testleriyle beraber kullanılabilecek bir test bataryasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study to show vestibular system functions with new method oVEMP in patients requiring dialysis because of chronic renal failure patients. Design: Case control study Settings: Baskent University department of otorhinolaryngology Method: This study was carried out with 40 healty volunteers (control group) and 40 dialyse patient with chronic renal failure (study group). Otorinolaryngology examination first to all participant. Then tuning folk test has been applied to all participant. Participant without conductive hearing loss with tuning folk test included in study. oVEMP test applied to participant. Demographic datas of all participant were recorded; n1 and p1, latencies and amplitude values determined in the measurements were compared between both groups and within themselves. Results: 40 participant in control group (19 female, 21 male), 40 participant in study group (22 female, 18 male) included. Average age was in 45.17±13.54 years in control group, and in study group it was 47.68±11.02 years. p1 latency value in control group was 14.88±3.28 ms and it was 14.90±3.70 ms in study group (p=0,976). n1 latency value in control group was 9.94±2.33 ms and it was 10.74±3.15 ms in study group. The n1 value was found to be statistically prolonged in study group (p=0.013). Amplitude value in control group was 10.59±7.87 μV, it was 5.5±3.71 μV in study group. The amplitude value in control group was founded significantly higher than study group (p=0.001). In both group IAR values were under 0,35. When were examine parameters by gender, there was no statistically differnce between both group (p>0.05). Conclution: oVEMP is fastly responding and non-invasive test which is commenly use in patient with vertigo. Vertigo, which we frequently encounter in patients with renal failure on dialysis, seriously reduces the quality of life. In this patients, oVEMP test is fast responding, safe and it is safe to applied with other vestibular tests.