Elit genç güreşçilerin spor yaralanması kaygı düzeylerinin incelenmesi
Sports injury of elite youth wrestlers examination of anxiety levels
  1. Tez No: 662026
  2. Yazar: ONUR BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, elit genç güreşçilerin spor yaralanması kaygı düzeyleri belirlenerek çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın grubunu lisanslı 18-20 yaş arasında kadın-erkek kategorisinde yer alan toplam 172 elit güreşçi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ve Rex ve Metzler (2016)'in geliştirdiği ve Caz, Kayhan ve Bardakçı (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler anket uygulama yolu ile toplanmıştır. Araştırmanın analizinde, parametrik testlerden iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında Tek yönlü Anova testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek üzere post-hoc analizi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Güreşçilerin stillerine göre yaralanma bölgeleri açısından spor yaralanması kaygı ölçeği alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, güreşçilerin spor yaralanması kaygı düzeyi alt boyutlarında en fazla acı çekme ve yeniden yaralanma kaygı düzeylerinin etkilendiği, omuz ve boyun bölgesinde meydana gelen sakatlıklara göre kaygı puanlarının farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, was purpose to determine the sports injury anxiety levels of elite junior wrestlers and examine them according to various variables. The group of the study consists of 172 elite wrestlers between the ages of 18-20, who are in the category of women and men. The demographic information form prepared by the researchers and the Sports Injury Anxiety Scale developed by Rex and Metz (2016) and adapted into Turkish by Caz, Kayhan and Bardakçı (2019) were used as data collection tools in the study. The data were collected through a questionnaire. In the analysis of the study, the independent sample t-test was used to compare the quantitative continuous data between two independent groups from the parametric tests, and the One-way Anova test was used between more than two independent groups. Tukey test was used as a post-hoc analysis to determine differences between groups. A statistically significant difference was found in the sub-dimensions of the sports injury anxiety scale in terms of injury regions according to the styles of wrestlers (p 0.05). As a result, it can be said that in the sub-dimensions of sports injury anxiety level of wrestlers, the anxiety levels of suffering and re-injury are affected the most, and the anxiety scores differ according to the injuries in the shoulder and neck area.