Levh-i Mübârek (İnceleme-çeviri yazılı metin-dizin-tıpkıbasım)
Levh-i Mübârek (Examination-translation text-index-facsimile)
- Tez No: 662036
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
Bu çalışmada Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi 15 Hk 1032 numarada kayıtlı Levh-i Mübârek isimli eser incelenmiştir. Levh-i Mübârek, fıkıh konulu bir eserdir. Eserde fıkıh ilminin ibâdât (namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek, dinin emir ve yasaklarını yaymak) bahsi ele alınmaktadır. Çalışmada eser transkripsiyonlu olarak Latin harflerine aktarılmış; eserdeki dil bilgisi hususiyetleri yazım, ses bilgisi ve şekil bilgisi başlıkları altında incelenmiştir. Dizin başlığı altında ise eserin söz varlığı verilmiştir. Levh-i Mübârek'te Osmanlı Türkçesine geçiş dönemi dil özellikleri yanı sıra Eski Anadolu Türkçesinin karakteristik gramer yapıları ve söz varlığından örnekleri de görmek mümkün olmuştur. Bu çalışmayla hem Eski Anadolu Türkçesiyle ilgili yapılan çalışmalara bir yenisini daha eklemek hem de Osmanlı Türkçesine geçiş döneminin anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler Levh-i Mübârek, Eski Oğuz Türkçesi, Osmanlı Türkçesine Geçiş Dönemi, Fıkıh
Özet (Çeviri)
In this study, the work named 'Levh-i Mubarek' registered with the number of 15 Hk 1032 at Konya Regional Manuscripts Library, is analyzed. Levh-i Mubarek is a manuscript on fiqh (Islamic law). In this work, the worship topic (praying, fasting, giving alms, going on pilgrimage, spreading the orders and prohibitions of the religion) of fiqh discipline is discussed. In the study, the work was transcribed to the Latin alphabet, and the grammatical characteristics of the work were examined under the topics of orthography, phonetics, and morphology. Also, the vocabulary of the work is provided in the glossary section. In Levh-i Mubarek, it is possible to see the characteristic grammatical structures and vocabulary of Old Anatolian Turkish Language as well as the language features of the transition period to Ottoman Turkish. With this study, it is aimed to add a new study to those on Old Anatolian Turkish Language, as well as to contribute to the understanding of the transition period to Ottoman Turkish. Keywords Levh-i Mübârek, Old Anatolian Turkish, Transition Period to Ottoman Turkish, Fiqh