Kelam açısından Levh-i Mahfûz ve Kur'an'nın kıdemi sorunu
The problem of Lawh al-Mahfuz and eternality of Qur'an
  1. Tez No: 902065
  2. Yazar: EYUB SUME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, Levh-i Mahfûz' kavramının Kelam tarihinde nasıl yorumlandığını, Kur'an ile ilişkisinde İslami inançların nasıl şekillendiğini konu edinmektedir Kur'an'ı-Kerim'de sadece bir ayette geçen Levh-i Mahfûz tamlaması, anlam zenginliğini Kur'an'ı-Kerim ve Hadis literatüründe geçen diğer bazı kavramlardan ve tarih içerisinde yüklenilen anlamlardan almaktadır. Bu nedenle Levh-i Mahfûz kavramı geniş bir anlam yelpazesine sahip oluştur. İslam'ın ana kaynağı olan Kur'an'ı-Kerim, nazil olmadan önce Levh-i Mahfûz makamında bulunmaktaydı. Kur'an'ın bu makamda ontolojik olarak nasıl var olduğunun konusu Halku'l-Kur'an tartışmasını etkilemiştir. İslam düşünce tarihinde ve geleneğinde her dönemde popülerliğini koruyabilmiş kader konusunda Levh-i Mahfûz kavramının rolünü ortaya koymak ve Levh-i Mahfûz kavramının neye tekabül ettiği konusu tezin ana amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma; Kur'an'ı-Kerim, hadis kitapları ve klasik İslam eserleri başta olmak üzere modern dönemde kaleme alınan kitap tez ve makalelerden yararlanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to discuss how the concept of Levh-i Mahfûz is interpreted in Kelam history and how the cults are shaped in relation with Quran. The importance of the phrase Levh-i Mahfûz, which appears only in one aya in Holy Quran, is grounded in the meaning ascribed to it throughout the history. The richness of Levh-i Mahfûz in meaning comes from some other phrases that can be seen in Quran and Hadith literature. Therefore, the phrase of Levh-i Mahfûz has a large scale of meaning. Quran, the main resource of Islam, is found to be in the positions of Levh-i Mahfûz before it is introduced. The topic of how Quran ontologically existed in this position triggers the discussion of Halku'l-Quran. This thesis mainly aims to show the role of Levh-i Mahfûz and what it corresponds to, which sustained its popularity in every era of Islamic consideration/opinion history. In this thesis, the writer benefits not only from Quran, hadith books and classical Islamic works but also from books, dissertations and articles that are written out in the modern era.