Investigation of the incommensurate (INC) phase betweenα and β phases in quartz and related materials
Quartz ve ilgili malzemelerde α ve β fazları arasındakiincommensurate fazın incelenmesi
  1. Tez No: 662038
  2. Yazar: SİMGE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAMİT YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kuartzda düşük-sıcaklık α ve yüksek-sıcaklık β fazları arasındaki dar bir sıcaklık aralığında (~1.3℃) var olan, bir ara (orta) sinüssel faz olarak incommensurate (INC) fazı kapsamlı olarak incelenmektedir. Sırasıyla birinci ve ikinci derece tip olarak görülen α -INC ve INC- β faz geçişleri, literatürdeki deneysel veriler kullanılarak çalışılmıştır. α ve β quartz arasındaki incommensurate fazı üzerinden düzenlilik-düzensizlik geçişi deneysel olarak ölçülebilen makroskopik parametrelerin sıcaklık ve basınç bağımlılıklarını mikroskobik düzen parametresiyle ilişkilendirerek çeşitli modellere, esasen Landau fenomenolojik modeline, göre tanımlanmaktadır. Bu çalışmadaki yöntemlerimiz quartza benzer faz diyagramı olan tridymite ve cristobalite gibi kristalleri ve NaNO2, K2SeO4 ve AlPO4 gibi quartza benzer kristal yapısı olan bazı diğer malzemelerdeki incommensurate fazları incelemek için bir rehber oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Incommensurate (INC) phase as an intermediate sinusoidal phase which exists in a narrow temperature range (~1.3℃) between the low-temperature α and the high-temperature β phases in quartz, is investigated extensively. The phase transitions of the α -INC and INC- β occurring as first order and second order type, respectively, are studied using the experimental data from the literature. Order-disorder transition between the α and β quartz through the incommensurate phase is described by temperature and pressure dependence of the experimentally measurable macroscopic parameters in relation to the microscopic order parameter according to various models, mainly the Landau phenomenological model. Our methods in this study form a guide to investigate crystals with similar phase diagram with quartz as tridymite and cristobalite, and incommensurate phases in some other materials with similar crystal structure to quartz such as NaNO2, K2SeO4 and AlPO4.