BIM implimentation in infrastructure project: A case study of Gaziantep underground project
Altyapı projesinde BIM uygulaması: Gaziantep metro projesi örneği
- Tez No: 662046
- Danışmanlar: DR. MEHMET SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamu kurumlarında altyapı projelerin proje yönetimi süreci geleneksel inşaat methodlarıyla yönetilmektedir. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), bir binanın planlama, tasarım, inşaat ve işletme sürecini 3B ve ötesine entegre etmek için yenilikçi bir proje yönetim yaklaşımıdır. Kamu projelerinin BIM tabanlı proje yönetim süreçlerine entegrasyonu ve uygulaması ulaşım projerlinin tasarım aşamasından işletme sürecine kadar yönetimini kolaylaştıracaktır. Bu çalışmanın amacı kamu projesi olan Gaziantep metro projesinde efektif BIM uygulama methodlarının geliştirilmesi avantaj ve dezavantajlarının değerlendirilmesi. Diğer kamu projelerinde kullanabilirliğinin araştırılması hedeflenmektedir. Dünya'daki altyapı projelerinde BIM uygulamaları proje yönetimi ve saha uygulamalarında önemli fayda sağlamıştır. Bu çalışmada hipotezi, yerel bir kamu projesinde doğru uygulanacak BIM uygulaması ulusal düzeyde kamu projeleri ve özel sektör için altyapı projelerinde örnek uygulama olacaktır. Proje methodu vaka çalışması ve nicel yöntemler uygulanacaktır. BIM uygulamaları bilgi ve performans bazlı yapılar elde etmemize sağladı. Zaman ve bütçesel anlamda önemli katkılar sundu.
Özet (Çeviri)
Project management process of infrastructure projects in public institutions is managed by traditional construction methods. Building Information Modeling (BIM) is an innovative project management approach to integrate the planning, design, construction, and operation of a building in 3D and beyond. The integration and implementation of public projects into BIM-based project management processes will facilitate the management of transportation projects from the design stage to the operating process. The aim of this study is to evaluate the advantages and disadvantages of developing effective BIM application methods in Gaziantep Underground project, which is a public project. It is aimed to investigate its usability in other public projects. BIM applications in infrastructure projects around the world have provided significant benefits in project management and field applications. The hypothesis in this study is that the BIM application to be applied correctly in a local public project will be an exemplary application in public projects at national level and in infrastructure projects for the private sector. Project method case study and quantitative methods will be applied. BIM applications enabled us to obtain information and performance based structures. Made significant contributions in terms of time and budget.