Sezgisel yöntemlerle market sepet analizi
Market basket analysis with heuristic methods
  1. Tez No: 662048
  2. Yazar: FUAT GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada yapay zekanın temel çalışmalarından ve uygulamalarından olan Birliktelik Kuralları, Market Sepet Analizi, Apriori Algoritması konularının teorik açıklamasının yanı sıra Weka programı özelindeki teori ve uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte; araştırma özeline mevcut şekilde Weka programında uygulaması yapılarak değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Büyük boyutlardaki veri, verilerin analiz edilme yöntem ve araçları, zengin veriler olarak belirtilmiştir. Toplanan datalar büyük databaselerin“Veri Yığınları”haline dönüşmesi; ender görülen bir olay ve olgu halini almıştır. Databaseler sadece yalnız olmamakla birlikte, ayrıca yönlendirme hissi çalışması uygulamaktadır. Bunun nedeni ise hüküm vericinin data toollarının dahil edilmediği birçok sayıda büyük datanın içindeki önemli dataları nitelemektedir. Ek olarak, şu anki yetkin sistem teknolojilerini manuel olarak çözümlemek için genellikle alanında yetkin userlara güvenilmesi gerekmektedir. Oldukça sık olan bu öğeleri bulma, data mining'in en çok üzerinde çalışılan alanlarından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Apriori algoritması ise (FIM)-sık kullanılan veri madenciliği- için en çok kullanılan algoritmadır. Apriori algoritmasının çeşitli uygulamaları report edilmiş ve değerlendirilmeye alınmıştır. Data yapısının özellikle Bodon ile bir trie sayesinde maksimum verimli hale getiren çalışmalardan biri olarak önem arzetmektedir. Bodon'un oldukça sık bir şekişde öğe bulma çalışmalarının sonucu olarak, Borgelt ve Goethals'ın çalışma sonuçlarından daha hızlı olduğu saptanmıştır. Özellikle yapılan çalışmada, girdi sağlanan işlemlerin eşit bir PC(personal computer) tarafından incelenen paralel bir modele Bodon çalışamaları düzenlenerek aranje edildi. Revize ile değiştirilmiş uygulamaya eş ve paralel PC(personal computer) etkisi değerlendirilmeye alınmıştır. Özellikle son zamanlarda firmalar çok fazla veriye sahiptir, ancak bu verilerden işlenen ve verim alınma noktasında eksik kalmaktadırlar. Big Data'lar değerli bir veri özü olarak görülmekte ve data mining konusu daha yeni yeni gün yüzüne çıkmasıyla birlikte, farklı üretim alanlarında çalışan firmaların stratejik karar alma noktasında güven duymaktadırlar. Buna zıt bir düşünce olarak; görünmeyen veya gözardı edilen realiteler, saklanan dataları ivedilikle süzen tekniklerle ortaya koyulabilir. Pazar sepeti analizi, consumer alışverişin bütün unsurlarını saptamak adına en uygun tekniklerden birisi olarak görünmektedir. Bunun gibi informasyonlar; stock kontrolü, promosyon desteği ve cross sale fırsatları gibi pazarlama çalışmaları içeren kararlar için odak noktası anlamında ele alınabilir. Bu çalışmadaki temel amaç ve kapsam; bir süpermarketin ürün gamındaki farklı malzemelerin birbiriyle olan ilişkisinin nasıl olduğu ve aynı zamanda satış pazarlama faaliyetleri aracılığıyla bu ilişkileri nasıl uygulayacaklarını görmektir. Uygulama ve yöntem dataları ile ürünlerin eş güdümlü olarak match olması ve aynı zamanlı müşteri ürün satın alımları esasında temel ipuçları ve bilgiler verecektir. Bu ve buna benzer bilgiler, promosyon verisi, stock kontrolü ve cross sale fırsatları gibi satış faaliyetleri ile ilgili kararlarında odak noktası olarak alınabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, besides the theoretical explanation of Association Rules, Market Basket Analysis, Apriori Algorithm, which is one of the basic studies and applications of artificial intelligence, a theory study within the Weka program was conducted. In addition; In accordance with the theory, the application was made in the Weka program and evaluated. Large amounts of data, methods and means of analyzing data are specified as rich data. The data collected will turn large databases into“Data Stacks”; it has become a rare event and phenomenon. Databases are working not only alone but also the feeling of a decision maker. The reason for this is that it characterizes valuable data in many big data that fixity center not inclued data tools. In addition, in order to manually analyze current competent system technologies, it is often necessary to rely on competent users in their field. Finding these items, which are very common, is rapidly progressing to become the best one studied places of data mining. Apriori algorithm(FIM) is wided used algorithm for frequently used data mining. Various applications of the Apriori algorithm have been reported and evaluated. It is important as one of the studies that makes the data structure maximum efficient especially with a triad with Bodon. As a result of Bodon's efforts to find an item in a fairly frequent figure, it was found that Borgelt and Goethals were faster than the study results. In particular, in the study, Bodon studies were arranged and arranged in a parallel model, where the inputs provided were examined by an equal PC (personal computer). The effect of peer and parallel PC has been taken into consideration. Especially recently, companies have a lot of data, but they are lacking at the point where they are processed from this data and yield efficiency. Big Data are considered as a valuable data essence and with the fact that data mining has just emerged, they are confident in the strategic decision-making point of companies working in different production areas. As a contrary thought; invisible or ignored realities can be brought to light with techniques that filter the stored data immediately. Market basket analysis appears to be one of the most suitable techniques to detect all the elements found in consumer shopping carts. Information such as this; It can be considered as the focal point for decisions that involve marketing studies such as stock control, promotional support and cross sale opportunities. The main purpose and scope in this study; is to see how the different materials in a supermarket's product range relate to each other and also how to apply these relationships through sales and marketing activities. With the application and method data, the products will be coordinated match and simultaneous customer will provide basic tips and information based on product purchases. This and similar information can be taken as a focal point in sales-related decisions such as promotional data, stock control and cross-sale opportunities.