Atık suların karıştığı Karakoyun Deresi ile sulanan bahçelerde yetiştirilen sebzelerde toksik element birikiminin araştırılması
- Tez No: 66205
- Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATIK SULARIN KARIŞTIĞI KARAKOYUN DERESİ İLE SULANAN BAHÇELERDE YETİŞTİRİLEN SEBZELERDE TOKSİK ELEMENT BİRİKİMİNİN ARAŞTIRILMASI Mahmut DOĞAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1997, Sayfa 47 Bu araştırmanın gayesi, Şanlıurfa ili içerisinden geçen evsel ve sanayi atıklarıyla kirlenmiş Karakoyun Deresi sulan ile yetiştirilen maydanoz (P.crispum), nane (L.menta), marul (Lserrola) ve soğan (A.cepa)' da toksik element birikimi ve bu birikim üzerine organik ve inorganik gübrelemenin etkisini araştırmaktır. Araştırma neticesinde topraktan, sodan ve gübreden bitkiye önemli miktarda toksik element birikimi olduğu görülmüştür. Ancak; Uluslararası kuruluşların tespit ettiği tolere edilebilir günlük ve haftalık sının aşmadığı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER :Atık su, toksik element, organik ve inorganik gübre, sebze m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE MOVEMENT OF THE TOXIC ELEMENTS FROM THE SOIL TO LATTUCE, PARSLEY, MINT AND REEN UNION WHICH IRRIGATED BY THE WASTE WATER OF THE KARAKOYUN STREAM. Mahmut DOGAN Harran University Graduate School of Natural an Applied Science Department of Biology 1997, Page 47 In this work the toxic element accumulation and its movement during the growth of Lattuce (Lserrold), Parsley (P.crispum), Mint (L.mentd) ve onion (A.cepd) were irrigated by Karakoyun Stream polluted with household end industrial wastes. The effect of organic and inorganic fertilization on accumulation were also investigated. At the end of this research, it was found that major quantity of toxic element passed from soil, and under the effect of waste water to the plant. Result of this investigations it was found that toxic elements quantity were not to much more than daily and veekly tolerable limits accepted by international organinations. KEY WORDS : Waste water, toxic element, organic and inorganic fertilizer, vegetables. iv