Atatürk Barajı göl suyunun balık yetiştiriciliği açısından fiziksel ve kimyasal parametrelerinin tespiti
Determination of the physical and chemical parameters of Atatürk Dam's lake watter for fish production
- Tez No: 66204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışma Atatürk Baraj Gölü“nün yüzey sularında gerçekleştirilmiştir. Önceden tesbit edilen tek istasyondan değişik zaman periyotlarında alınan su örneklerinden toplam 24 parametre incelenerek gölün su ürünleri açısından verimliliği saptanmıştır. Fiziksel ve Kimyasal analiz verileri değerlendirildiğinde Atatürk Baraj gölünün Oliğotrof göllerin özelliğine sahip olduğu görülmektedir. Göl'ün yüzey sularında Sıcaklık ortalama 18.96 °C olup, maksimum ve minimum 11-28 °C'ler arasında değişmiştir. pH değeri ortalama 7.94, minimum ve maksimum 6.75 - 8.75 arasında değiştiği tesbit edilmiştir. Oksijen ise ortalama 8.42 mg/1. olup maksimum ve minimum 6.98 - 9.9 mg/1. değerleri arasında oynamıştır. Katyon sıralaması rCa** > rMg** > rNa+ >rK+ Anyon sıralaması ise rHCÛ3 > r S04~ > r Cl”> r F şeklinde bulunmuştur, (r = mek/ İt) Bu sonuçlara göre Atatürk Baraj gölü 'nün su ürünleri yetiştiriciliği için genel olarak uygun bir ortam teşkil ettiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted at the surface water of the Atatürk Dem' s lake. Water samples were taken on a varrying time period from a previously determined station. Water samples of 24 were observed for the fertility of lake water for the fresh water fish production. After the evaluation of physical and chemical analysis were evaluated, it was seen that Atatürk Dam's lake had the properties of olygothropic lakes. Avarege temperature of surface water of the lake was 18.96 °C, with the change betwen maximum and minimum 28-11 °C. Avarege pH was found 7.94 with the change betwen maximum and niinirnum 8.75-6.75. Oxygen everage was 8.42 mg/1 and its consatration changed within the range of 8.98 to 9.9 mg/1. Cathion ranke was found as follows: rCa4^ > tMg* > rNa+ >rK+ and Anions renked: rHC03 > r S04= > r Ci; > r F (r =mek/l). Considering above given results, Atatürk Dam's lake water was found that it is appropriate for the fresh water fish production, as general.