Çatalca-Durusu orman köylerinin sosyo-ekonomik sorunları
  1. Tez No: 66209
  2. Yazar: RECEP VAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET "Çatalca-Durusu Orman Köylerinin Sosyo-Ekonomik Sorunları* Orman köylüsü ile ormanlarımız arasındaki ormancılık politikaları belirlemede ve uygulamalarında unutulmaması gereken en önemli noktadır. Bu nedenle ormanlara yönelik yapılacak yeni bir uygulama milyonlarca orman köylüsünü olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Tez konumuz olan Çatalca-Durusu orman köylerinin sosyo-ekonomik sorunlarının incelenmesi nedeniyle, konuya çok boyutlu olarak yaklaşılmış, incelenen 14 orman köyünde, orman köylüsünün içinde bulunduğu sosyal, kültürel ve ekonomik durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konuda gerekli gözlemler, anketler yapılarak sorunlar ve çözümler üzerinde durulmuştur. Durusu Orman İşletmesi'ne bağlı bu orman köylerinin başlıca geçim kaynaklan; tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleridir. Orman köylerinin ilçeye olan yakınlığı, yolların asfalt olması, düzenli yapılan minibüs ve otobüs seferlerinin olması ve yaşam düzeylerinin iyi olması onları kentli insanların imkanlarına kavuşturmuş bulunmaktadır. 68-
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'Social-Economic Problems of Forest Villages In Durusu-Çatalca" There is important point hat forest villagers and forest sensitive relations are unforgettable factor in politic actions. Because of this, A decision about forest is directly effect millions of forest villagers. In this thesis, it is studied on above approach. Social-economic problems of forest villagers are examined multidimensional-in fourteen forest villagen in which research area. In this subject the necessary observations, inquiries were made, problems and solutions were dealt with. The main source of living of these forest villages belonging to the forestry operation of Durusu are agriculture, stockbreeding and forestry activities. All of the forest villages are near the Çatalca, the asphalted roads, regular minibus and bus services and good live standards. So that, they can use cities possibility. -69-