Üniversite öğrencilerinde duygusal bağımlılığın flört şiddetiyle ilişkisi
The relationship of emotional dependence with dating violence in university students
- Tez No: 943693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumunu, ilişkilerinde flört şiddeti algılamasını ve duygusal bağımlılık durumlarını değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı. Araştırmanın örneklemini yaşları 18-35 arasında değişen romantik ilişki yaşamış veya halen yaşamakta olan ön lisans, lisans veya lisansüstü düzeyde eğitim alan 412 üniversite öğrencisi oluşturdu. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği (RİDÖ), Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FŞTÖ) ve Duygusal Bağımlılık Ölçeği (DBÖ) kullanıldı. Elde edilen verilere yönelik analizde“Bağımsız Örneklem T-Testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Welch ANOVA”,“Dunnet C3 Posthoc Testi”,“Bonferonni Testi”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve“İkili (Binary) Lojistik Regresyon Analizi”kullanıldı. Araştırma sonucunda; öğrencilerin flört şiddetini büyük ölçüde desteklemediği, en olumsuz tutumun fiziksel şiddete yönelik olduğu tespit edildi. Öğrencilerin ilişkilerinde flört şiddeti algılamasının düşük düzeyde olduğu belirlendi. Öğrencilerin ilişkilerinde orta düzeyde duygusal bağımlılık gösterdikleri bulundu. Öğrencilerin flört şiddetine yönelik tutumları; cinsiyete, eğitim düzeyine, çalışma durumuna, mevcut romantik ilişki varlığına, ilişki süresine, daha önce aile bireyleri ve flörtü tarafından kendisine şiddet uygulanmasına göre değişmekteydi. Öğrencilerin ilişkilerinde flört şiddeti algılamaları; cinsiyete, eğitim düzeyine, çalışma durumuna, mevcut romantik ilişki varlığına, ilişki süresine, daha önce aile bireyleri ve flörtü tarafından kendisine şiddet uygulanmasına göre değişmekteydi. Öğrencilerin duygusal bağımlılık düzeyleri; cinsiyete, mevcut romantik ilişkisi bulunmasına, ilişki süresine, daha önce aile bireyleri tarafından kendisine şiddet uygulanmasına göre değişmekteydi. Öğrencilerin duygusal bağımlılık düzeyleri azaldıkça genel, fiziksel, duygusal ve ekonomik şiddeti kabul etmeme tutumları artmaktaydı. Öğrencilerin duygusal bağımlılık düzeyleri arttıkça ilişkilerinde flört şiddeti davranışlarını algılaması artmaktaydı. Öğrencilerin flört şiddetini kabul etmeme tutumu arttıkça ilişkilerinde flört şiddeti algılaması azalmaktaydı. Öğrencilerin duygusal flört şiddetine yönelik tutumu maruz kalınan flört şiddetini algılama üzerinde yordayıcı etkiye sahipti.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate university students' attitudes toward dating violence, their perception of dating violence within their romantic relationships, and their levels of emotional dependency, as well as to examine the relationships among thesevariables. The sample of the study consisted of 412 university students aged between 18 and 35, who had previously experienced or were currently involved in a romantic relationship and were enrolled in associate, undergraduate, or graduate programs. Data were collected through the Personal Information Form, the Romantic Relationship Assessment Scale (RRAS), the Dating Violence Attitude Scale (DVAS), and the Emotional Dependency Scale (EDS). In the analysis of the data, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Welch ANOVA, Dunnett's C3 Post Hoc Test, Bonferroni Test, Pearson Correlation Analysis, and Binary Logistic Regression Analysis were employed. The results of the study revealed that students largely did not support dating violence, with the most negative attitudes directed toward physical violence. It was determined that students' perception of dating violence in their relationships was low, while their levels of emotional dependency were found to be moderate. Students' attitudes toward dating violence significantly differed based on gender, level of education, employment status, presence of a current romantic relationship, relationship duration, and prior experiences of violence by family members or dating partners. Similarly, students' perceptions of dating violence in their relationships varied according to gender, educational level, employment status, presence of a current romantic relationship, relationship duration, and previous exposure to violence from family members or dating partners. Emotional dependency levels also varied depending on gender, current romantic relationship status, relationship duration, and previous exposure to family violence. Moreover, as students' levels of emotional dependency decreased, their tendency to reject general, physical, emotional, and economic forms of dating violence increased. Conversely, as emotional dependency increased, students' perception of dating violence within their relationships also increased. Additionally, students who demonstrated stronger rejection of dating violence tended to perceive fewer instances of dating violence in their relationships. Finally, students' attitudes toward emotional dating violence were found to be a significant predictor of their perception of dating violence.