Dip coating of Tungsten trioxide on a stainless steel
Paslanmaz çelik üzerine daldırma yoluyla Tungsten trioksit kaplama
  1. Tez No: 662107
  2. Yazar: MUSA MOHAMMED KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET MORKAN, PROF. DR. AİVARAS KAREIVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Molibden katkılı Tungsten trioksit (WO3-Mo) ve Tungsten trioksitin (WO3) ince filmleri sulu çözeltilerinden paslanmaz çelik üzerinde basit daldırma tekniği kullanılarak üretildi ve incelenen 5. 10. Ve 15. Film tabakaları sürekli ve homojendir. Paslanmaz çelik üzerinde üretilen filmlerin kristalliği ve morfolojisi sulu çözeltideki polivinil alkolün konsantrasyonu ve metal katyonun türüne bağlıdır. FE-SEM analizinden, desenli WO3 film yüzeylerinin başak benzeri nano yapılara sahip olduğu açığa çıktı. Çelik yüzey üzerine kaplanmış filmlerin ölçülen statik su temas açısı değerleri, WO3-Mo filmlerin hidrofilik davranış gösterirken WO3 filmlerin ise hem hidrofobik hem de hidrofilik yapıya sahip olabileceğini gösterdi. Kaplanmış çelik örneklerin yüzeyi, sürtünme ve aşınmada büyük düşüş sergileyerek orijinal çelik örneklerin yüzeyinden çok daha iyi kayar yüzeye sahipti. Basit daldırma yöntemiyle hazırlanan WO3-Mo ve WO3 kaplı filmlerin bu olağanüstü termal, hidrofobik ve hidrofilik özellikleri endüstriyel kullanıma olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Thin films coating of molybdenum-doped tungsten trioxide (WO3-Mo) and tungsten trioxide (WO3) were produced from aqueous solutions on a stainless steel substrate using simple dip-coating technique and the 5th, 10th, and 15th film layers analyzed were continuous and homogeneous. The crystallinity and morphology of the films produced on the stainless steel surface depended on the concentration of the polyvinyl alcohol (PVA) in the aqueous solution and the metal cation species. From the analysis of the FE-SEM, spike-like nanostructures were revealed from the construction of the WO3 dip-coated film surfaces. From the measured values of the static water contact angle on the coated steel film surfaces indicated that the WO3 film deposited can possess both hydrophobic and hydrophilic behavior, whereas WO3-Mo films displayed hydrophilic character. The surface of coated steel samples held a lubricating layer that is significantly better than the original stainless steel samples, exhibiting a foremost reduction in wear and friction. Base on these outstanding thermal, hydrophobic and hydrophilic properties of WO3 and WO3-Mo coated films along with simple dip-coating method suggest a very auspicious ability in industrial usage.