İşaretlerin temel tanım fonksiyonlarıyla özgün kodlama tekniği
  1. Tez No: 66211
  2. Yazar: RAFET AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
VI ÖZ Bu tezde, konuşma işaretlerinin Temel Tanım Fonksiyonlarıyla Kodlanma Tekniğimle yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Temel Tanım Fonksiyonları hecelerden, işaretin doğasını yansıtabilecek ortogonal biçimde üretilmektedir. Bilindiği gibi Türkçe bir, iki, üç ve dört harfli hecelerden oluşmuştur. Yapılan çalışmada, bir ve iki harfli hecelerin tümü olan 344 adet ile üç harfli hecelerden 525 tanesi için Temel Tanım Frekansı seti bulunmuş ve konuşma işaretleri bu setten elde edilmiştir. Temel Tanım Frekansları, Hızlı Fourier Dönüşümü ile bulunmuştur. Ayrıca bir ve ikili hecelerin Temel Tanım Frekansları arasında 0/ol0 toleransla benzer olanlar ayıklanarak, hece sayısında % 30 azaltım sağlanmıştır. Bir ve iki harfli tüm heceler ile azaltılmış hecelerin kullanımı sonucunda elde edilen konuşma işaretleri karşılaştırıldığında oluşan hata farkı 0.0001 düzeyinde kalarak, konuşma işaretinin anlaşılırlığı bozulmamıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Novel Coding Technique of Signals by Signature Base Functions In this thesis, a-new modelling approach for reconstruction of speech signals by the Signature Base Functions is presented. The Signature Base Functions are generated in orthogonal form by considering the nature of speech signals. Turkish is composed of words with one-sound, two-sound, three-sound and four-sound syllables. In this study, 29 one- sound, 315 two-sound and 525 three-sound syllables have been taken into consideration. Signature Base Frequecies for all syllables are generated by Fast Fourier Transform. In addition, similar syllables have been omitted by a tolerance of %10 and then the number of syllables has been reduced by %30. An attempt has been made to obtain speech signals by using the sets of syllables thus obtained. It has been found that the reduced number of syllables sets gave an error in order of 0.0001 based on the comparison of the speech signals. It has been found out that this level of error does not impair the comprehensibility of the speech.