Hammett correlations of iminic protons and carbons of some chromenone Schiff's bases
Bazı kromenon Schiff bazlarının iminik proton ve karbonlarının hammett korrelasyonları
- Tez No: 662112
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, imin azotu üzerinde para substitue bir fenil halkası veya 2-tiyenil, thiazol, oksazol, pirrol vs. gibi diğer aromatik gruplar bulunan seçilmiş bazı kromenon (benzopiranon) Schiff bazları üzerinde DFT hesaplamaları yap-maktır. Bu halka para konumunda NO2, CN, SO3H, COOR gibi elektron çekici ve metil, OH, OCH3, NMe2 gibi elektron salan gruplar taşıyacaktır . Optimizasyon enerjisi, imin hidrojeninin NMR kimyasal kaymaları, krome-non piran halkasında 2 numaralı karbona bağlı hidrojen ve iminik karbonun kar-bon kimyasal kaymaları ve kromen halkasının 2 numaralı karbonu ile ilgili yo-ğunluk fonksiyonel teori (DFT) hesaplamaları da yapılmıştır. Bu araştırma ile seçilmiş bileşiklerin, Gaussian 03 yazılımı ile NMR DB ve Avogadro gibi web tabanlı programlar kullanılarak hesaplanan kimyasal kayma değerleri ve Hammett substituent sabitleri arasındaki çeşitli Hammett korrelas-yonları gerçekleştirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to carry out DFT calculations on some selected chromenone (benzopyranone) Schiff bases which are substituted on the imine nitro-gen by a para substituted phenyl ring or other aromatic groups like 2-thienyl, thiazo-le, oxazole, pyrrole etc.. This ring will bear both electron withdrawing such as NO2, CN, SO3H, COOR, and electron releasing groups such as methyl, OH, OCH3, NMe2 . A density functional theory (DFT) calculations related to optimization energy, NMR chemical shifts of imine hydrogen, hydrogen attached to the number 2 carbon in chromenone pyran ring and carbon chemical shifts of the iminic carbon and num-ber 2 carbon of chromene ring are also carried out. Throughout this research work, various Hammett correlations between che-mical shift values calculated by using Gaussian 03 software and web-based prog-rams like NMR DB and Avogadro and Hammett substituent constants have been established and interpreted.