Bolu ilinde 2016-2019 yılları arasında su ürünleri denetim ve ihlallerinin incelenmesi
The investigation of fisheries management and violations in Bolu province between the years of 2016-2019
- Tez No: 662113
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 2016-2019 yılları arasında Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Bolu il sınırları içerisinde gerçekleştirdiği su ürünleri kontrol ve denetim verileri ile tespit edilen su ürünleri ihlalleri incelenmiştir. Bolu ilinde 2016-2019 yılları arasında 2486 denetim yapılmış ve 185 ihlal tespit edilmiştir. Bolu'ya bağlı ilçelerde yapılan denetim ve ihlaller incelendiğinde; en fazla denetim Merkez ilçede (1246), en az ise Kıbrıscık ilçesinde (15) yapıldığı görülmüştür. En fazla ihlal Seben ilçesinde (83) olduğu görülürken, Mudurnu, Gerede, Kıbrıscık ve Dörtdivan ilçelerinde ise hiç ihlal tespit edilmemiştir. İhlalin niteliğine bakıldığında en fazla amatör avcılığa aykırılık (127) durumu görülürken, en az ihlal ise bilgi ve belge vermemek (1) ile yasak su ürünlerinin satışının (1) olduğu görülmüştür. En fazla idari para cezası miktarı amatör avcılığa aykırılıktan (49.474 ₺) uygulanmıştır. El konulan su ürünleri incelendiğinde, yapılan denetimlerde en fazla sazan balığına (240,25 kg) el konulmuş, en az ise sudak balığına (0,25 kg) el konulduğu görüşmüştür. El konulan av araçlarına bakıldığında ise, en fazla olta takımına (62) el konulduğu görülmüştür. Bolu ilinde su ürünleri ihlalinin niteliğine göre en fazla amatör avcılığa aykırılığın olması nedeniyle ihlallerin önüne geçebilmek için bu konu ile alakalı daha fazla önlem alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu amaçla amatör balıkçı belgesi zorunlu tutularak, yasak ve sınırları içeren eğitimlerin verilmesinin önem arz edeceği öngörülmektedir. Ayrıca önlemler arasında daha çok su ürünleri mühendisinin istihdamı ve su ürünleri koruculuk sistemine imkan tanınmasının bölgede süregelen ihlaller üzerine önemli caydırıcılığı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fisheries violations detected by the control and inspection data of the Bolu Provincial Directorate of Agriculture and Forestry within the provincial borders of Bolu between 2016-2019 were examined. Between 2016 and 2019, 2486 inspections were carried out in Bolu province and 185 violations were detected. When inspections and violations in the districts of Bolu are examined; it was observed that the most audits were carried out in the Merkez district (1246) and the least in the Kıbrıscık district (15). While the highest number of violations occurred in Seben district (83), no violations were detected in Mudurnu, Gerede, Kıbrıscık and Dörtdivan districts. Considering the nature of the violation, it was seen that the most violation of amateur hunting was observed (127), the least was not providing information and documents (1) and the sale of prohibited fishery products (1). The highest amount of administrative fines was imposed for illegal amateur (recreational) fishing (49.474 ₺). When the confiscated fishery products were examined, it was observed that the most carp (240.25 kg) were seized, and the least perch (0.25 kg) were seized. According to captured fishing gears, the angling gears are the most ones by a number of 62. Because of the most important violation was the illegal amateur angling fishery, it is thought to be useful to take more precautions about it. For this purpose, a certain training including prohibitions and limits can be given by requiring the amateur fishing certificate. In addition, among the measures may be the employment of more fisheries engineers and tol et the regional guardian system makes an important deterrence on the ongoing violations.