Türkiye'de elektronik oy kullanımı: Aydın, Denizli, Muğla illeri alan araştırması
Electronic voting in Turkey: Field research in Aydın, Denizli, Muğla province
  1. Tez No: 662126
  2. Yazar: ONUR DURUKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Oy kullanımı vatandaşların yönetim tercihlerini ortaya koymalarına olanak sağlayan araçların başında gelmektedir. Geleneksel yöntemlerle oy kullanma süreçlerinin gerçekleştirilmesi; zaman kaybı, gereksiz insan kaynağı, bürokrasi, hesap vermede eksiklik, yeterince şeffaf olmama gibi insan kaynaklı pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Vatandaşların oy kullanarak meşru otoriteyi belirleyebilmesi sürecinde herhangi bir sorun olmamalıdır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi oylama ile ilgili sorunların çözümü için bir yol olarak görülmektedir. E-oylamanın gelişimi vatandaşların iradesini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yansıtabilme ihtiyacının bir sonucu olarak gelişmiştir. Çalışmada demokrasi ve demokrasi ile yakın ilişkisi olan temel kavramların bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ile yaşadığı değişimler ortaya konarak günümüzde dünyadaki e-oylamanın mevcut durumu ele alınmıştır. Bununla birlikte gerçekleştirilen alan araştırmasıyla TR32 Bölgesi (Aydın, Denizli, Muğla İlleri) örnekleminde Teknoloji Kabul Modeli kullanılarak Türkiye'de elektronik oylama kullanımının vatandaş eksenli olarak analizi gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasında 400 seçmen ile yüz yüze görüşülerek veriler elde edilmiştir. Veriler LISREL 8.8 for Windows yazılım programına aktarılmış ve ilişkilerin test edilme sürecinde Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Voting is one of the primary tools that enable citizens to reveal their administration preferences. Performing voting processes with traditional methods has brought with it many human-induced problems such as waste of time, unnecessary human resources, bureaucracy, lack of accountability, lack of transparency. There should not be any problem in the process of citizens' ability to determine legitimate authority by voting.. The development of information and communication technologies is seen as a way to solve problems related to voting. E-voting has been developed as a result of the need to reflect the will of citizens quickly and smoothly. In this study, how democracy and related basic concepts have changed with the effect of the development of information and communication technologies and the current situation of e-voting in the world is discussed. The sample of the research covers TR32 Region (Aydın, Denizli, Muğla Provinces). In this study, the Technology Acceptance Model was used and analyzes were carried out by taking into account the citizen-oriented nature of electronic voting use in Turkey. the field study, the data were obtained through face-to-face interviews with 400 voters. The data were analyzed by the software program“LISREL 8.8 for Windows”and the Structural Equation Model was used in the process of testing the relationships.