Beyaz eşya sektörünün endüstri 4.0'lı geleceği
The future of the white goods sector with industry 4.0
  1. Tez No: 662127
  2. Yazar: EMRE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada beyaz eşya ve ev aletleri sektörünün endüstri 4.0'lı geleceği araştırılmaktadır. Küresel sektör şirketleri bugünden endüstri 4.0'a uyarlanmaya önem vermektedir. Çalışmanın amacı beyaz eşya ve ev aletleri sektöründe endüstri 4.0'a uyumlanmanın pazardaki markalara ve ekonomiye katkılarını araştırmaktır. Çalışmada veri toplamak için yöneticiler ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Sonuçta, endüstri 4.0'a uyumlanmanın sektör şirketleri için bir zorunluluk olduğu, bunun için gereken yatırımları yapmaları gerektiği, endüstri 4.0 gelişmelerine adapte olan ve sektörde yenilikçi ürün ve hizmetleri ortaya çıkarabilen şirketlerin pazarda rekabet avantajı elde edeceği, bu şirketlerin karlılıklarını artıracağı ve işletme ömürlerinin uzun olacağı, bunu yapamayan şirketlerin ise pazarda varlıklarını sürdüremeyeceği bulunmuştur. Yine şirketlerde daha verimli iş planları, daha verimli ev aletleri üretmek için endüstri 4.0'ın önemli olduğu, endüstri 4.0'ın şirketler için bir fırsat olduğu, bu fırsatı değerlendiren şirketlerin verimliliklerini artıracağı, maliyetlerinin azalacağı ve tüketiciye daha iyi cevap verecekleri, tüketicilerin değişen ve ilerleyen beklentilerine cevap verebilmek için şirketlerin endüstri 4.0 gelişmelerine ayak uydurmalarının önem taşıdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the future of the white goods sector with industry 4.0 is investigated. Global sector companies attach importance to adapt industry 4.0 from today. The aim of the study is to investigate the contribution of adaptation to industry 4.0 in the white goods and home appliances sector to the brands in the market and to the economy. In the study, in-depth interviews have been conducted with the managers to collect data. Consequently, in the study it was found that adaptation to industry 4.0 is a must for companies in the industry, for this, companies should make the necessary investments, companies that adapt to industry 4.0 developments and can create innovative products and services in the sector will gain a competitive advantage in the market, these companies will increase their profitability and will have a long operating life, as for companies that cannot do this will not be able to survive in the market. Also it was found that industry 4.0 is important in companies for more efficient business plans and for producing more efficient home appliances, industry 4.0 is an opportunity for companies, companies that use this opportunity will increase their productivity, their costs will be reduced and they will better respond to consumers, it is important for companies to adapt to industry 4.0 developments in order to respond to the changing and advancing expectations of consumers.