Türkiye'de kullanılan aküakültür yemlerinin fiziksel ve kimyasal yapılarının incelenmesi
Investigation of physical and chemical structure in the aquaculture feeds used in Turkey
  1. Tez No: 66214
  2. Yazar: SAFİA OVACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
öz TÜRKİYE'DE KULLANILAN AKUAKÜLTÜR YEMLETİNİN FİZİKSEL VE KİMYASAL YAPILARININ İNCELENMESİ. Bu araştırmada ülkemizdeki balık yemi fabrikalarında üretilerek veya ithal edilerek alabalık, sazan, çipura ve levrek yetiştiriciliğinde kullanılan toplam 37 adet yemin fiziksel ve kimyasal yapılan incelenmiştir. Bu amaçla yem fabrikalarından veya Marmara ve Ege Bölgesinde yetiştiricilik yapılan işletmelerden alınan yem örnekleri öncelikle balık türü ve balık büyüklüğü'ne göre ayrılarak kaydedilmiştir. Büyütme yemi olarak kullanılan pelet yemlerde renk, koku, yem büyüklüğü (yem ağırlığı, yem boyu ve çapı) gibi fiziksel analizler yapılmıştır. Daha sonra başlangıç yemi olarak kullanılan granül yemlerde ve büyütme yemi olarak kullanılan pelet yemlerdeki besin maddeleri miktarlarını ve enerji değerlerini bulmak amacıyla tüm yem örneklerindeki kuru madde, ham protein, ham yağ, kam sellüloz, ham kül miktarları yapılan kimyasal analizlerle bulunmuş; elde edilen sonuçlara göre yemlerdeki azotsuz öz maddeler miktarı, toplam enerji ve metabolize olabilir enerji değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATION OF PHYSICAL AND CHEMICAL STRUCTURE IN THE AQUACULTURE FEEDS USED IN TURKEY. In this study, physical and chemical structure of total 37 crumbled or pelleted fish feeds produced in Turkey or Imported and used in the trout, carp, sea bass and sea bream rearing were examined. Firstly; feeds obtained from fish feed factory or fish farms at the Marmara and Agean regions, grouped as to fish species and fish size (i.e. starter and grower) were analysed for physical structure such as color, odour and feed size (i.e. weight, length, diameter) and for proximate composition such as dry matter, crude protein, crude fat, crude ash and crude fibre. According to the results of chemical analyses, nitrogen free extract content, gross energy and metabolizable energy value of feed samples was estimated.