Alman Amiral Souchon'un Osmanlı Donanmasındaki faaliyetleri (1914-1917)
The activities of German Admiral Souchon in the Ottoman Navy (1914-1917)
  1. Tez No: 662131
  2. Yazar: OZAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Amiral Souchon, askeri motivasyonu oldukça üstün bir amiral olup buna rağmen gücü nisbetinde, gereksiz güç gösterileri gerçekleştirmeden ve gerektiğinde de düşmanına saygı duymasını bilen bir anlayışa sahip olmuştur. Osmanlı donanmasındaki görev süresi esnasında gerek Alman gerekse diğer devletlerin donanmalarındaki gelişmeleri takip etmiş ve bu gelişmeleri Osmanlı donanmasına uygulamaya çalışmıştır. Amacı sadece şuursuzca saldırıya dayalı bir donanma siyaseti takip etmek olmamış olup komutasındaki her deniz neferine değer vermiştir. Amiral Souchon'un stratejik harakat programlarından en önemlisi Alman denizaltılarının Osmanlı donanmasındaki faaliyetleri olmuştur. Almanya'nın İngiliz donanmasının kendilerine uyguladığı ablukayı kırmak için başlattığı denizaltı savaşlarının oldukça başarılı devam etmesinden etkilenen Amiral Souchon, aynı uygulamayı Osmanlı donanmasında da tatbik etmiş olup Türk kara sularında İngiliz, Fransız ve Rus donanmasına karşı Alman denizaltılarının önemli başarılar elde etmelerini sağlamıştır. Diğer taraftan I. Dünya Savaşı esnasında, Türk-Alman ilişkileri açısından Amiral Souchon gibi önemli bir şahsiyetin Osmanlı donanmasının başında bulunması Almanya'dan Türkiye'ye sağlanan malzeme sevkiyatını daha süratli hale getirdiği ve Türk-Alman müttefikliğini de pekiştirdiği bir gerçektir. Amiral Souchon'un notlarında, Osmanlı devlet adamları içerisinde en fazla değer verdiği kişinin Enver Paşa olduğu görülmekle birlikte, kendisi vereceği kararlar öncesinde Enver Paşa ile görüşmüş ve kendisinin desteğini almaya çalışmıştır. Amiral Souchon, zaman zaman Türkiye'de bulunmak istemediğine dair ifadeler zikretmesine rağmen, genellikle Türk insanı, Türk ordusu ve İstanbul hakkında olumlu ifadeler dile getirmiştir. Alman Amiral Souchon'un Osmanlı Donanması'ndaki Faaliyetleri (1914-1917) adlı çalışmamızda Amiral Souchon'un Osmanlı donanmasına komutan olarak atanmasının ardından, Osmanlı Devleti ve Almanya'nın müttefikliği bağlamında, Osmanlı donanmasının gücü nisbetinde ve takip edilen siyasetin önceliğine göre Amiral Souchon'un verdiği kararlar incelenmiş, olaylar karşısındaki değerlendirmeleri tesbit edilmiş, devlet adamları ve komutanlarla olan ilişkileri yorumlanmış ve savaşlardaki etkinliği ile başarı-başarısızlık durumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Admiral Souchon, an admiral with a high level of military motivation, avoided unnecessary shows of power and even respected his enemies. He followed the developments in the navies of Germany and other countries during his service in the Turkish navy and tried to adapt these to the Ottoman navy. He didn't want to follow an unconsciously aggressive policy in the navy. Instead, he treasured each soldier under his command. One of the most significant strategic operations of Admiral Souchon was the operations of German submarines under the Turkish fleet. Admiral Souchon, impressed by the successful submarine war conducted by Germany to break the British blockade, adapted this strategy to the Turkish navy and had success with German submarines against British, French and Russian navies in the Turkish territorial waters. In addition, assignment of an important figure such as Admiral Souchon to the command of the Ottoman navy during the First World War accelerated the shipment of war materials from Germany to Turkey and consolidated the German-Turkish alliance. The memoirs of Admiral Souchon shows that the person he respected most among the Ottoman statesmen was Enver Pasha. He consulted Enver Pasha before taking decisions and sought for his support. Although Admiral Souchon occasionally stated about his reluctance to be in Turkey, he was generally positive about the Turkish people, army and Istanbul. In our thesis called The Activities of German Admiral Souchon In The Ottoman Navy (1914-1917), we studied the decisions taken by Admiral Souchon after his assignment to the Ottoman navy as a commander and examined his evaluations in certain events. We also studied his relations with statesmen and other commanders and evaluated his effectiveness in the battles under the light of his successes and failures.