Pulmoner arteriyel hipertansiyon ön tanısı olan ve olmayan sistemik skleroz hastalarında dispne, yorgunluk ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of dyspnea, fatigue and quality of life in patients with systemic sclerosis with and without A pre-diagnosis of pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 662145
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ECESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sistemik skleroz hastalarında pulmoner sistem tutulumu önemli morbidite ve mortalite sebebidir. İnterstisyel akciğer hastalığı ve pulmoner arteriyel hipertansiyon başta gelen tutulum şeklidir. Bu hastalarda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk yaygın semptomlardır. Bu çalışmadaki amacımız pulmoner arteriyel hipertansiyon ön tanısı olan ve olmayan sistemik skleroz hastalarında dispne, yorgunluk ve yaşam kalitesinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Dahiliye Anabilim Dalları Romatoloji Bilim Dalı, poliklinik ve servislerinde takipli 2013 ACR/EULAR klasifikasyon kriterlerine göre tanısı konmuş 49 sistemik sklerozlu hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, hastalık süresi gibi demografik bilgileri alındıktan sonra anamnez ve fizik muayene ile hastalığın tutulum tipi diffüz yada sınırlı olarak belirlendi. Hastane kayıtlarından yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi raporlarına göre interstisyel akciğer hastalığı var veya yok şeklinde kaydedildi. Hastalar son bir yılda yapılmış olan ekokardiyografilerindeki pulmoner arter basıncına (PAB) göre iki gruba ayrıldı. Grup 1, PAB ≥25 mmHg olup pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) ön tanısı olan grup; Grup 2 ise PAB
Özet (Çeviri)
Objectives Pulmonary system involvement is an important cause of morbidity and mortality in patients with systemic sclerosis. Interstitial lung disease and pulmonary arterial hypertension are the leading forms of involvement. Shortness of breath, weakness and fatigue are common symptoms in these patients. In this study, it was aimed to compare dyspnea, fatigue and quality of life in patients with systemic sclerosis with and without a pre-diagnosis of pulmonary arterial hypertension. Material and Methods Forty-nine patients with systemic sclerosis, diagnosed according to the 2013 ACR / EULARclassification criteria, who were followed up in the Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine department of Physical Medicine and Rehabilitation and Internal Medicine Rheumatologydivision outpatient clinics and services were included in the study. Demographic information of the patients such as age, gender, body mass index, and duration of disease was obtained. Then, with the history and physical examination, the type of involvement of the disease was determined as diffuse or limited. According to high resolution computed tomography reports from hospital records, interstitial lung involvement was recorded as present or absent. The patients were divided into two groups according to their pulmonary artery pressure (PAP) in their echocardiography performed in the last year.Group 1, the group with PAP ≥25 mmHg and pre-diagnosis of pulmonary arterial hypertension (PAH); Group 2 was the group with PAP