Ekonomik istikrarı sağlamada kamu mali yönetiminin rolü: Türkiye örneği
The role of public financial management in ensuring economic stability: Turkey sample
- Tez No: 662148
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Artan küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte ülkelerin dış dünyaya karşı rekabet koşulları daha zor ve belirsiz bir hal almış ve ekonomik alanda yeni düzenlemelerin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Kamusal kaynakların etkinsiz ve verimsiz kullanımı nedeniyle oluşan kamu açıkları ve bu açıkların sebep olduğu ekonomik istikrarsızlıklar bu alanda da bir düzenlemenin yapılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu nedenle Türkiye'de 2006 yılında uygulanmaya başlanan 5018 sayılı kanun ile önemli bir mali reform gerçekleştirilmiştir. Bu kanun ile Kamu Mali Yönetimi alanında köklü değişiklikler yapılarak performans programı, faaliyet raporu ve stratejik planı içeren stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme sistemine geçiş yapılmış ve kamu kaynaklarının kullanımında performans denetimi ön plana çıkarılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan kamu mali yönetim sisteminin, ekonomik istikrar üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu nedenle çalışmada 2006 yılı itibariyle uygulamaya koyulan yeni kamu mali yönetim sistemine yer verilerek, kamu mali yönetim sisteminin performans göstergesi olarak belirlenen bütçe açıkları ve kamu harcamalarının, ekonomik istikrarın belirleyicisi olarak incelenen enflasyon, işsizlik ve cari açık üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing globalization and technological developments, the competition conditions of countries against the outside world have become more difficult and uncertain and it has become necessary to make new regulations in the economic field. Public deficits caused by inefficient and unproductive use of public resources and the economic instability coused by these deficits have made it inevitable to make a regulation in this area. Therefore, an important financial reforms was carried out in Turkeywith the law number 5018 which started to be implemented in 2006. With this law, radical changes were made in the field of Public Financial Management, the strategic planning and performance-based budgeting system which includes the performance program, activity report and strategic plan, was introduced and performance control was brought to the fore in use of public resources. The aim of this study is to analyze the impact of public financial management system implemented in Turkey on economic stability. Therefore, by including the new public financial management system that was put into practice as of 2006, the effect of budget deficits and public expenditures, which are determined as performance indicators of Public financial management system on inflation, unemployment and current account deficits which are examined as determinants of economic stability are analized.