Kur'an-ı Kerim'de sebat
Persistence in the Qur'an
  1. Tez No: 662150
  2. Yazar: YASİN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmayla, erdemli bir davranış olan sebat kavramının mahiyeti ve Kur'an'da yer alan anlamları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın birinci bölümünde, insan için olmazsa olmaz bir erdem olan sebat kavramının lügat ve ıstılah manalarına değinilerek başlanmıştır. Sebat kelimesinin geçtiği ayetler tespit edilerek gelebileceği muhtemel anlamlar üzerinde durulmuştur. Sebat kelimesinin daha iyi anlaşılması için azim, sabır, metanet, devam, gayret, ısrar gibi sebatla eş anlamlı; gaflet, zayıflık, gevşeklik, acizlik gibi onunla zıt anlamlı kelimeler izah edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümüne, sebatla ilişkisi bulunduğu düşünülen tevhid, iman, sabır, kıssa, dua ve zikir gibi bazı kavaramlar incelenerek başlanmıştır. Âyetlerden hareketle sebatın önemi ve ardından sebatkâr insanların özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sebat etmeyi güçlendiren durumlar delilleriyle beraber ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde sebat etmenin dünyevi ve uhrevi kazanımlarına temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, the nature of the concept of perseverance, which is a virtuous behavior, and it is meanings in the Qur'an have been tried to be revealed. In this context, in the section of the research, it had been started by mentioning the lexical and terminological meanings of the concept of perseverance, which is an indispensable virtue for human beings, The verses in which the word persistence are mentioned had been determined and possible meanings had been emphasized. To understand the word persistence better, its synonymous with persistence such as perseverance, patience, fortitude, continue, effort, insistence; the words having opposite meanings with it such as heedlessness, weakness, looseness and incapable had been tried to be explained. The second part of the study had been started by examining some concepts such as oneness, faith, patience, parable, prayer and dhikr, which are thought to be related to persistence. Information about the importance of perseverance and then the characteristics of steadfast people had took a place in terms of the verses. The situations which strengthen persistence had been tried to be put forward with their evidences. In the last part of the research, worldly and ethereal gains of perseverance had been touched.