İmin grubu içeren yeni bir molekülün sentezi, karakterizasyonu, kuramsal, adme ve moleküler kenetlenme özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of a novel molecule containing imine group, investigation of its theoretical, adme and molecular docking properties
- Tez No: 662189
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında N,N-dimetilamino benzaldehit ile L-tirozin'in tek basamakta gerçekleşen kondensasyon reaksiyonu sonucu yeni bir Schiff bazı (DMAT) sentezlenmiştir. Elde edilen molekülün yapısı 1H- ve 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis spektroskopisi ve elemental analiz ile aydınlatılmıştır. Yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak B3LYP seviyesinde ve 6-311G(d,p) temel setinde molekülün optimize geometrisi ve bazı geometrik ve elektronik parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca yine DFT/B3LYP/6-311G(d,p) seviyesinde DMAT molekülünün 1H- ve 13C-NMR, FT-IR ve UV-Vis spektrumları hesaplanmış ve bu spektrumlardan elde edilen veriler deneysel olanlarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra DMAT molekülünün vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptörü-2 (VEGFR-2) ve Beta-ketoaçil sentaz (KAS III) proteinleri ile etkileşimleri, moleküler kenetlenme çalışmalarıyla incelenmiştir. Ayrıca DMAT molekülünün ADME özellikleri de incelenmiş ve bu moleküle ait bazı ilaç benzerlik, fizikokimyasal, lipofilisite ve farmakokinetik parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new Schiff base (DMAT) was synthesized as a result of the condensation reaction of N,N-dimethylamino benzaldehyde and L-tyrosine in one step. The structure of the molecule obtained was characterized by 1H- and 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis spectroscopy and elemental analysis. Density functional theory (DFT) was used to calculate the optimized geometry and some other geometric and electronic parameters at the B3LYP level using 6-311G(d,p) basis set. In addition, 1H- and 13C-NMR, FT-IR and UV-Vis data of the DMAT molecule were calculated with the same DFT/B3LYP/6-311G(d,p) trinity and the spectra obtained from these calculations were compared to the experimental data. The interactions of the DMAT molecule with vascular endothelial growth factor receptor-2 (VEGFR-2) and Beta-ketoacyl synthase (KAS III) proteins were investigated by molecular docking studies. In addition, ADME properties of the DMAT molecule were examined and some drug-likeness, physicochemical, lipophilicity and pharmacokinetic properties of this molecule were determined.