İntermitan ekzotropyada cerrahi başarıyı etkileyen faktörler
Factors influencing the success of surgery in patients with intermittents exotropia
  1. Tez No: 662196
  2. Yazar: UĞUR ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU, DR. FATMAGÜL YILMAZ ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: İntermitan ekzotropya tedavisinde cerrahi başarıyı etkileyen faktörleri incelemek. GEREÇ ve YÖNTEM: SB Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şaşılık Bölümü'nde 1999-2008 yılları arasında takip ve tedavi edilen intermitan ekzotropya tanılı hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik bulguları, kayma tipleri, cerrahi geçirdikleri yaşları, uygulanan cerrahi yöntemler, operasyon öncesi ve sonrası kayma miktarları, anizometropi ve ambliyopi varlığı, A-V patern birlikteliği, binoküler görme düzeyleri değerlendirildi. Operasyon sonrası son kontrollerinde kayma miktarı 10 prizm dioptri (PD) ve altında ezoforya veya ekzoforya olan hastalar başarılı, diğer hastalar başarısız kabul edilerek, bu bağımsız değişkenlerin başarıyı etkileyip etkilemediği araştırıldı. BULGULAR: Ortalama başvuru yaşı 10.85 ± 8.04 olan intermitan ekzotropyalı 379 hastanın 220'si (%58.05) bayan, 159'u (%41.95) erkekti. Ortalama takip süresi 32.11 ± 30.22 ay olan hastaların 266'sına (%70.18) cerrahi uygulandığı görüldü. Cerrahi uygulanan intermitan ekzotropyalı hastaların kayma tiplerine bakıldığında; 172 hastanın (%64.7) temel ekzotropya, 47 hastanın (%17.7) yalancı diverjans fazlalığı, 42 hastanın (%15.8) gerçek diverjans fazlalığı ve 5 hastanın (%1.9) konverjans yetmezliği tipinde olduğu tespit edildi. Bu hastaların 181'inde (%68.05) cerrahi başarı elde edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Investigating the factors influencing the success of surgery in patients with intermittent exotropia. MATERIALS and METHODS: In Ministry of Health, Ankara Training and Research Hospital, between 1999-2008, patients' records were evaluated retrospectively who were diagnosed, followed and treated with the intermittent exotropia. The clinical findings, exodeviation types, surgical ages, operation types, preoperative and postoperative deviation amounts, presence of anisometropia and amblyopia, presence of A- or V-pattern and presence of binocular vision and stereoacuity of patients were evaluated. A succesfull outcome was defined as final alignment ≤10 prism diopters (PD) esophoria or exophoria, the others formed the unsuccessful surgery group. And we investigated which independent variables factors affected surgical success in intermittent patients. RESULTS: Among the 379 patients included in the study, there were 220 female (58.05%) and 159 male (41.95%) patients. Average admission age of patients was 10.85 ± 8.04 years and average follow up period was 32.11 ± 30.22 months. In this follow up period, 266 patients (70.18%) underwent surgery. Of the patients, 172 (64.7%) had basic intermittent exotropia, 47 (17.7%) had simulated divergence excess, 42 (15.8%) had true divergence excess and 5 (1.9%) had convergence insuffuciency. In these operated patients, success rate was 68.05% (181 patients).