İntermittan ekzotropyada simetrik ve asimetrik cerrahi yaklaşımların karşılaştırılması
Intermittan ekzotropyada simetrik ve asimetrik cerrahi yaklaşimlarin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 248941
  2. Yazar: M.GÜRKAN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERBAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde intermittan ekzotropya tanısıyla takip edilen olgulara uygulanan simetrik (her iki dış rektus geriletme) ve asimetrik (tek gözde dış rektus geriletme ile birlikte iç rektus kısaltma) cerrahi tedavilerinin uzun dönem sonuçlarını ve ameliyatın başarısını etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık.Hastanemiz göz kliniğine başvuran 93 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların 47'sine simetrik, 43'üne asimetrik ve 3'üne ise üç kas cerrahi tedavisi uygulandı. Olguların preoperatif tam bir sikloplejik refraksiyon muayene ve buna uygun düzeltme yapıldı. Ameliyattan sonra yapılan son muayenede kayma açısı -10 PD ile +10 PD arasında ise başarılı ±10 PD üstü ise başarısız olarak kabul edildi.İntermittant ekzotropya tanısı ile opere edilen toplam 93 hastanın, 50'si (%53.8) kadın, 43'ü (%46.2) erkekti. 31 (%33,3) hastanın, 3'ünde (%3.2) prematürite, 6'sında (%6.4) travma, 3'ünde (%3.2) konvülziyon, 19'unda (%20.4) ailede şaşılık hikayesi saptandı. Postoperatif 1.gün, 1.ay, 6.ay uzak kaymaları değerlendirildiğinde, yine postoperatif yakın kaymaları değerlendirildiğinde ise 1.gün ve 1.ay, simetrik ve asimetrik cerrahi arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Postoperatif 6. aydan itibaren hastaların yakın kaymaları 1.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate long-term results and factors affecting the success of symmetric (bilateral lateral rectus recession) and asymmetric (unilateral medial rectus resection and lateral rectus recession) surgical treatment of patients with a diagnosis of intermittent exotropia (EX).Ninety three patients who applied to the hospital with a diagnosis of intermittent EX were taken as samples. 47 patients received symmetric surgical treatment, while 43 received asymmetric and the other three were treated for other surgical methods. During the preoperative follow-up of patients, a cycloplegic refraction examination and accordingly necessary refraction correction was accomplished. In the last examination during postperative 1 year visit, a deviation ± 10PD was taken as success.Fifty (53.8%) were female and 43 (46.2%) were male. It was observed that of 31 (33.3%) patients 3 (3.2%) had prematurity, 6 (6.4%) had trauma, 3 (3.2%), convulsions, and 19 (20.4%) had a family history of squint. No statistically significant difference was observed between symmetric and asymmetric surgical treatment for postoperative 1st day, 1st month and 6th month when evaluating postoperative distance deviation, and between postoperative 1st day, 1st month and 6th month when evaluating nearness deviation (p> 0.05). Improvements in distance deviation at the 1st year and nearness deviation both at the 6th month and 1st year in asymmetrical surgery was better than that of symmetrical surgery.