Konkomitan ekzodeviasyonlarda cerrahi tedavi sonuçlarının etkileyen faktörler
- Tez No: 150812
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHDİ SÜHA ÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada cerrahi müdahale öncesinde tedavi sonuçlarını önceden belirleyebilmek amacı ile konkomitan ekzodeviasyonlarda cerrahi tedavi etkinliğini ve başarısını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve aynı zamanda ameliyat sonrası takip döneminde kayma miktarındaki değişimin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç Ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Şaşılık Birimi'ndeki hasta takip formları incelenerek konkomitan ekzotropya tanısı alıp cerrahi tedavi uygulanan 60 hasta tespit edildi. Bu olgularda preoperatif faktörler (hastanın ameliyat olduğu dönemdeki yaşı, ameliyat öncesi kayma miktarı, kırma kusuru, anizometropinin mevcudiyeti, görme keskinliği, ambliyopinin mevcudiyeti, füzyonun mevcudiyeti, ekzodeviasyonun tipi, yapılan ameliyatın miktarı, alt oblik kasa cerrahi müdahalenin yapılıp yapılmaması) ameliyat sonrası sonuçlarla karşılaştırıldı. Hastaların ameliyat sonrası 1.ay, 3. ay, 6.ay, 1.yıl ve son muayenedeki kayma miktarları tekrarlı ölçümler yöntemi ile değerlendirilerek zaman içerisinde kayma miktarındaki değişim incelendi. Bulgular: Hastaların ameliyat sonrası takip döneminde kayma miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı değişim olmasına rağmen, bu değişimin cerrahi başarıyı etkilemediği ve klinik olarak anlamlı olmadığı görüldü. Hastaların son muayenesindeki kayma miktarı göz önüne alındığında cerrahi müdahale sonunda %76,6 oranında başarı sağlandığı görüldü. Hastanın ameliyat olduğu dönemdeki yaşı (p = 0,01), (r2 = 0,006) ile ekzodeviasyonun tipinin (p = 0,02) cerrahi başarıyı, ameliyat öncesi kayma miktarı (p< 0,01), (1^=0,44) ile uygulanan cerrahi miktarının (p< 0,01), (1^=0,03) ise cerrahi etkinliği belirlediği görüldü. Sonuç: Hastalarda ameliyat sonrası takip döneminde kayma miktarlarında klinik olarak anlamlı değişim görülmemektedir, intermitan ekzotropyadacerrahi başarı oranı sabit ekzotropyaya göre daha yüksektir. Hastanın ameliyat yaşı ilerledikçe cerrahi operasyonun başarı şansı azalmaktadır. Aynı zamanda ameliyat öncesi kayma miktarı ve uygulanan cerrahi miktarı artıkça cerrahi etkinlik artmaktadır. m
Özet (Çeviri)
Abstract Purpose: To determine the factors associated with outcomes in strabismus surgery for treatment of concomitant exodeviations, to show the factors influencing the efficacy of surgical procedure and to research the change in amount of deviations at the post operative period. Method: Case files of 60 patients with a diagnosis of concomitant exodeviations were evaluated. Information about patient age at surgery, preoperative deviation, refractive errors, presence of anisometropia, visual acuity, presence of amblyopia, presence of fusion, amount of surgery performed, type of exodeviation and existence of inferior oblique surgery were obtained and evaluated using multiple regression analysis. Results: After surgery, although it was statistically significant there wasn't any clinically significance chance at the deviation. According to last examination there was 76,6% surgical success. Patient age at surgery (p = 0,01), (r2 = 0,006) and type of exodeviation (p=0,02) were proved to be significant factors influencing a favorable outcome in patients with surgically treated exodeviation. Preoperative deviation (p< 0,01), (^=0,44) and amount of surgery performed (p< 0,01), (^=0,03) significantly influenced the efficacy of surgery performed. Conclusion: When we are deciding to surgical intervention special care should be paid to patient age at surgery, type of exodeviation. At the same time if we are deciding the amount of surgery we should pay special care to preoperative deviation. IV