Toplumsal hareketler ve ideoloji: Kitleleri iknada ideolojinin gücü
Social movements and ideology: The power of ideology to persuade the masses
  1. Tez No: 662206
  2. Yazar: KAAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumsal hareketler literatürü klasik dönem ve 1960 sonrası dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Literatür incelendiğinde görülmektedir ki toplumsal hareketler teorisi henüz incelemesi bitmiş bir teori değildir. Çünkü toplumların dönüşümü toplumsal hareketlerin örgütleniş biçimleri ve çeşitleri bakımından farklılıklar ortaya çıkarmaktadır. Toplumsal hareketler birçok argümanla oluşabildikleri gibi bu hareketlerin ideolojilerden ve özellikle büyük anlatılara dayanan ideolojilerden etkilenerek ortaya çıkanları, toplumsal hareketler tarihindeki en ateşli kitleleri oluşturmaktadırlar. Bu bağlamda çalışmamızda ideolojik toplumsal hareketler incelenmiştir. İdeolojik toplumsal hareketler üzerine iki farklı sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırmalar: katı ideolojik hareketler ve yumuşak ideolojik hareketlerdir. İki sınıfın arasındaki farklar sonuç bölümünde çeşitli ölçütlerle ortaya konulmuştur. Genel olarak katı ve yumuşak ideolojik hareketlerin; lider, eylem metodu, kamuoyu anlayışı, doktrin, geçmişe dayanma veya belirli bir sınıf ve ırka dayanma, inanç, üyeler, hiyerarşi ve hareketin yapısı, hareketin boyutu ve harekete katılma gibi çeşitli unsurlar bağlamında birbirlerinden ayrıldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social movements literature is divided into two as the classical period and the period after 1960. When the literature is examined, it is seen that the theory of social movements is not a theory that has been examined yet. Because the transformation of societies creates differences in terms of organizational forms and types of social movements. While social movements can be formed with many arguments, the ones that emerged by being influenced by ideologies and especially ideologies based on great narratives constitute the most ardent masses in the history of social movements. In this context, ideological social movements were examined in our study. Two different classifications have been made on ideological social movements. These classifications are: rigid ideological movements and soft ideological movements. The differences between the two classes are put forward in the conclusion section with various criteria. Generally, rigid and soft ideological movements; It was concluded that they differ from each other in terms of various elements such as leader, method of action, public understanding, doctrine, reliance on a particular class and race, belief, members, hierarchy and the structure of the movement, the size of the movement, and participation in the movement.