Neoliberal çağda toplumsal hareketler: Kurumsallaşma olanağı ve hareketlerin geleceği
Social movements in the neoliberal age: The possibility of institutionalization and the future of movements
  1. Tez No: 1012363
  2. Yazar: ROZA İZGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma toplumsal hareketleri, çeşitli farklılıklar ve sınıflandırmalardan bağımsız bir şekilde neoliberal koşulların belirleyiciliği üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ilk olarak, topluluğun siyasi bir yapı oluşturarak toplum haline gelmesinde etkili olan faktörleri incelemek adına toplum ve topluluk kuramlarına bakılacak, toplumu oluşturan değerler ve özel mülkiyetin ortaya çıkışıyla yaşanan dönüşümün kökenleri incelenecektir. Bu geriye dönüş, günümüzde neoliberalizmin egemenliğinde yaşanan krizi ve mülksüzleştirme olgusunu anlamlandırmada etkili olacaktır. Sadece ekonomik koşulları belirlemekle yetinmeyen, bir ideoloji olarak yaşamın her alanına sızan neoliberalizm, sınıfsal aidiyetleri zayıflatarak bireyciliği ön plana çıkarmış, bu da mücadele alternatiflerini zayıflatan bir etki yaratmıştır. Toplumsal hareketlerin ortaya çıkmasında etkili olan şikayetlerin temelinde de neoliberal uygulamaların olduğu savından hareketle, neoliberalizm ile artan eşitsizlikler ve bu eşitsizliklerden evrensel bir sınıf oluşturulup oluşturulamayacağı tartışılacaktır. 1990'lı yıllardan itibaren sosyal bilimlerde yaygınlaşan postmodern düşünceyle birlikte toplumsal hareketlerin de kimlik odaklı yapıları üzerine yoğunlaşılmış ve bu hareketler sınıf hareketlerinden ayrıştırılmıştır. Sınıf hareketlerinde de farklı etnisite, ırk, din ve cinsiyet kimliklerinin de bulunduğu göz önüne alınacak olursa toplumsal hareketler farklı kimliklere sahip özneler tarafından belli temalar üzerinden ilerlese de neoliberalizmin yarattığı sonuçlara karşı bir başkaldırı niteliği taşımaktadır. Bu hareketler 2008 Krizi sonrasında dünyanın farklı coğrafyalarında geniş kitlelerin katılımıyla ivme kazanmıştır. 15M Hareketi ve hareketin taleplerini siyasi arenaya taşıyan Podemos da bu dönemde ortaya çıkmıştır ve her iki olgu da toplumsal hareketlerin kurumsallaşma olanağı taşıyıp taşımaması açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine social movements through the determinant influence of neoliberal conditions, independent of various distinctions and classifications. In this context, we will first examine theories of society and community to examine the factors that influence a community's formation of a political structure and its transformation into a society. We will examine the values that constitute society and the roots of the transformation experienced with the emergence of private property. This retrospective will be instrumental in understanding the crisis and dispossession experienced today under neoliberalism's dominance. Not content with merely determining economic conditions, neoliberalism, which has infiltrated every aspect of life as an ideology, has weakened class affiliations and prioritized individualism, creating an effect that weakens alternative struggles. Based on the argument that neoliberal practices underlie the grievances that influence the emergence of social movements, we will discuss the increasing inequalities under neoliberalism and whether a universal class can be created from these inequalities. With the spread of postmodern thought in the social sciences since the 1990s, a focus has been placed on the identity-focused nature of social movements, distinguishing these movements from class movements. Considering that class movements encompass diverse ethnic, racial, religious, and gender identities, social movements, while driven by subjects with diverse identities and based on specific themes, are essentially rebellions against the consequences of neoliberalism. These movements gained momentum after the 2008 crisis with the participation of large masses in various parts of the world. The 15M Movement and Podemos, which brought its demands to the political arena, emerged during this period, and both phenomena serve as important examples of whether social movements have the potential for institutionalization.