24.-34. gebelik haftaları arasında preterm prematür membran rüptürü olan gebelerde servikal sitoloji ve HPV pozitifliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of cervical cytology and hpv positivity in between 24.-34. gestational weeks of pregnancy with ruptured preterm premature membrane
- Tez No: 662209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Günümüzde obstetrik komplikasyon oranlarındaki belirgin azalışa rağmen, preterm prematür membran rüptürü (PPROM) yenidoğan mortalite ve morbiditesinin başlıca nedenidir. PPROM gebeliklerin yaklaşık %3'ünde görülür ve preterm doğumların üçte birinden sorumlu olduğu bildirilmiştir. Literatürde alt ürogenital sistem enfeksiyonlarının PPROM sıklığını arttırıldığı bildirilmiş olup, çalışmamızda maternal insan papilloma virus (HPV) ve servikal sitolojinin PPROM üzerine etkisini incelemeyi hedefledik. Materyal ve Metod: Haziran 2020 ve Kasım 2020 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen kohort çalışmasına 299 tekil gebe dahil edildi. Doğumdan önce HPV genotiplemesi ve servikal sitoloji sonuçları olan 18-42 yaş arası kadınlar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireyler, PPROM tanısı alanlar ve miadında sağlıklı gebeler olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup basit iki değişkenli istatistiksel yöntemler ve lojistik regresyon analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuç: Gravida ve parite her iki grupta benzer bulundu. PPROM hastalarının ortalama yaşı, sağlıklı gebelere oranla istatistiksel olarak daha yüksek izlendi (30.08±6.08' e karşın 27.83±5.96, p: 0.001). HPV pozitifliği PPROM grubunda %15.4 iken sağlıklı gebelerde %4 oranında izlendi (p: 0.002). Ureoplasma urealyticum üreme oranları PPROM grubunda %36.6 iken sağlıklı gebelerde %23.4 oranında izlendi (p: 0.014). Servikal sitoloji patolojik incelemesinde, sitoloji anormalliği PPROM grubunda daha fazla izlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildir ( %9.3'e karşın %4, p: 0.376). Yapılan lojistik regresyon analizinde HPV pozitifliği PPROM riski öngördürücü olarak değerlendirilmiştir (OR: 4.640). Tartışma: Çalışma kohortunda, HPV pozitifliğine bağlı servikal inflamasyon ile PPROM riski arasında kuvvetli korelasyon izlenmiş olup, maternal HPV enfeksiyonunun neden olduğu PPROM erken doğum riski ve bununla beraber artmış neonatal mortaliteyi beraberinde getirmesi muhtemeldir. Basit girişimsel yöntemler ile yapılan servikal örneklem taramaları PPROM riskini önceden öngörebilen basit, ekonomik ve çoğu zaman uygulanabilirdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the significant decrease in obstetric complication rates, preterm premature rupture of membranes (PPROM) is the main cause of neonatal mortality and morbidity. PPROM is seen in approximately 3% of pregnancies andit has been reported to be responsible for one third of preterm births. It has been reported in the literature that lower urogenital tract infections increase the frequency of PPROM. In our study, we aimed to determine the effects of maternal human papilloma virus (HPV) and cervical cytology on PPROM. Method: 299 single pregnancies were included in the cohort study held at Zeynep Kamil Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital between June 2020 and November 2020. Women aged 18-42 years with HPV genotype and who had cervical cytology results before delivery were included. The individuals included in the study were divided into two groups as those diagnosed with PPROM and healthy pregnant women at term. The two groups were compared using simple bivariate statistical methods and logistic regression analysis. Conclusion: Gravida and parity rates were similar in both groups. The mean age of PPROM patients was statistically higher than healthy pregnant women (30.08±6.08 versus 27.83±5.96, p: 0.001). The cesarean delivery rates in the PPROM group were statistically higher than the other group (68.9% versus 44% p: