Açık kalp ameliyatı öncesi ve sonrasında parathormon değişikliğinin araştırılması
Investigation of parathormon change before and after open
  1. Tez No: 662208
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ASKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamıza 30 hasta dahil edilmiş olupameliyat öncesi ve sonrası venöz kan örneği alınarak PTH değerleri ölçülmüştür. Plazma iPTH ölçümleri için otoanalizör sistemi kullanılmış olup, ölçümler immünoradyometrik test ile yapılmıştır. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics Version 22.0 programı kullanılmıştır. Hastaların ortalama PTH değeri ameliyat öncesi 145,32161,13 pg/mL, ameliyat sonrası 170,1961,82 pg/mL olarak saptanmıştır. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası PTH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Kadın hastaların ortalama PTH değeri ameliyat öncesi 83,405,88 pg/mL, ameliyat sonrası 172,154,09 pg/mL olarak saptanmıştır. Erkek hastaların ortalama PTH değeri ameliyat öncesi 155,64172,32 pg/mL, ameliyat sonrası 169,8666,96 pg/mL olarak saptanmıştır. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası PTH değerleri ile cinsiyetleri ve boyları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Thirty patients were included in our study and PTH values were measured in venous blood before and after surgery.Autoanalyzer system was used for plasma iPTH measurements and measurements were made by immunoradiometric test.IBM SPSS Statistics Version 22.0 program was used for statistical analysis.