Preterm erken membran rüptürünün neonatal sonuçlar üzerine olan etkilerinin kontrollü karşılaştırılması
Controlled comparison of the effects of prematüre rupture of membranes on meonatal outcomes
- Tez No: 163344
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET PRETERM ERKEN MEMBRAN RÜPTÜRÜNÜN NEONATAL SONUÇLAR ÜZERİNE OLAN ETKİLERİNİN KONTROLLÜ KARŞILAŞTIRILMASI AMAÇ: PEMR fetal ve neonatal mortalite ve morbiditeyi arttırıcı bir faktör olarak bilinmesine karşın literatürde EMR'nin preterm doğuma ait riskleri nasıl değiştirdiğine ilişkin kontrollü çalışmalar oldukça sınırlıdır ve veriler birbiriyle çelişkilidir. Bu çalışma ile PEMR varlığının neonatal morbidite ve mortalite üzerine olan etkilerinin benzer demografik özelliklere sahip PEMR öyküsü olmayan preterm bebeklerle karşılaştırarak araştırılması, ayrıca PEMR gelişmesi ile ilişkili prenatal risk faktörlerinin ve uygulanan antenatal tedavilerin morbidite ve mortalite verilerini nasıl etkilediğinin saptanması amaçlanmıştır. ÇALIŞMA DÜZENİ: Geriye dönük (retrospektif), klinik vaka kontrollü çalışma. HASTALAR VE METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi' nde Nisan 2000-Nisan 2005 tarihleri arasında izlenen prematüre bebeklerden EMR ile ilgili dosya bilgilerine tam ulaşılabilen ve major konjenital anomalisi olmayanların dosya kayıtlan geriye dönük olarak incelendi. Preterm erken membran rüptürü (PEMR) gelişmesinde etkili klinik risk faktörleri ve PEMR gelişen ve gelişmeyen preterm bebeklerde morbidite ve mortalite sonuçlan değerlendirildi. BULGULAR: Belirtilen süre içinde Yenidoğan Yoğun bakım ünitesi'nde izlenen toplam 345 preterm bebekten kriterleri karşılayan 213'i çalışmaya dahil edildi. Hastaların %44'ü kız, % 56'sı erkekti. Olguların ortanca doğum ağırlıklan 1467g, ortalama gestasyonel haftaları 30,4 hafta idi. Tüm olguların 71 'inde 24 saat ve üzerinde PEMR olduğu görüldü. Preterm EMR olguların 40'mda (%56) 1-3 gün arası, 9'unda (%13) 4-7 gün arası, 22'sinde (%31) >7 günden uzun süreli idi. EMR ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki saptanmadı. PEMR gelişen olgularda gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, doğum şekli, cinsiyet, Apgar skorları ve çoğul gebelik açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Ailenin sosyoekonomik düzeyi, gebelik süresince sigara kullanılması, tokolitik tedavi ve steroid kullanımı açısından PEMR öyküsü olan ve olmayan bebekler 1arasında fark yoktu. PEMR saptanan olgularda daha fazla maternal antibiyotik tedavisi uygulanmış olduğu görüldü. Sepsis gelişimi EMR öyküsü olan bebeklerde daha sık bulundu. Her iki grup arasında RDS ve pnömoni gelişimi, solunum desteği gereksinimi, intrakraniyal hemoraji ve persistan fetal dolaşım, NEC ve ROP gelişimi arasında fark saptanmadı. Bronkopulmoner displazi ve periventriküler lökomalazi sıklığı EMR öyküsü olan grupta anlamlı olarak artmıştı. BPD sıklığının EMR süresi > 7 gün olan bebeklerde daha fazla olduğu görüldü. PVL için EMR süresi ile ilişkili fark saptanmadı. Uygulanan antenatal antibiyotik, steroid ve tokolitik tedavilerinin BPD ve PVL sıklığı üzerine kombine etkisi olmadığı ancak PEMR gelişen ve tokolitik tedavi alan annelerin bebeklerinde PVL sıklığının anlamlı olarak arttığı görüldü. Ortalama hastanede yatış süresi 27 gün (1-189) olarak bulundu ve gruplar arasında benzerdi. Mortalite açısından EMR olan ve olmayan gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: PEMR'nin preterm bebeklerde sağkalımı etkilemediği, ancak morbiditeyi arttırıcı önemli bir faktör olduğu görülmüştür. EMR'nin preterm bebeklerde sepsis, BPD ve PVL riskini arttırdığı gösterilmiştir. Tokolitik tedavi alan infantlarda PVL sıklığı anlamlı olarak artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Erken membran rüptürü, prematürite, mortalite, morbidite
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONTROLLED COMPARISON OF THE EFFECTS OF PREMATURE RUPTURE OF MEMBRANES ON NEONATAL OUTCOMES OBJECTIVE: Although PROM is known as a risk factor for increased morbidity and mortality in fetal and neonatal period, there is limited number of controlled studies in literature regarding how PROM changes the risks during birth, furthermore the available data conflict. In this study, it is aimed to compare the effects of PROM on neonatal morbidity and mortality with preterm infants who have similar demographic features but without PROM as well as to detect how prenatal risk factors associated with development of PROM and antenatal treatment modalities effect the morbidity and mortality data. STUDY DESIGN: Retrospective, clinical case controlled study. PATTENTS AND METHODS: The files of premature infants with full records and without major congenital abnormalities were assessed among ones followed in Dokuz Eylül University Neonatal Intensive Care Unit between April 2000 and April 2005 in a retrospective manner. The clinical risk factors resulting in development of PROM and morbidity and mortality outcomes of preterm infants with and without PROM were evaluated. RESULTS: Among 345 preterm infants being followed in Neonatal Intensive Care Unit during the aforementioned period of time, 213 infants fulfilling the criteria were recruited for the study. The 44% of patients were female and 56% were male. The median birth weight of the cases and mean gestational age were 1467g and 30,4 weeks, respectively. It is noticed that PROM with duration of equal or over 24 hours was present in 71 of all cases. The duration of PROM was between 1-3 days in 40 (56%), between 4- 7 days in 9 (13%), and over 7 days in 22 (31%) of the cases. No significant difference was found between the two groups regarding gestational age, birth weight, type of delivery, sex, Apgar scores, and multiple gestation. There was no significant difference between infants with and without PROM regarding socioeconomic status, smoking during pregnancy, tocolytic treatment, and steroid administration. It is observed that maternal antibiotic treatment was more frequent in cases with PROM. Sepsis was morecommon in infants with a history of PROM. No difference was noticed between the two groups concerning RDS and pneumonia, need for ventilation support, intracranial hemorrhage and persistent fetal circulation, NEC and ROP. The frequencies of bronchopulmonary dysplasia and periventricular leukomalacia were significantly higher in those with a history of PROM. It is observed that frequency of BPD was higher in infants with PROM duration of over 7 days. The duration of PROM was no different regarding PVL. There was no combined effect of antenatal antibiotic, steroid, and tocolytic treatment on BPD and PVL incidence while frequency of PVL was significantly increased in infants from mothers with PROM and tocolytic treatment. The mean duration of hospitalization was 27 days (1-189) and similar between the groups. No significant difference was detected regarding mortality between the groups with and without PROM. CONCLUSION: It is observed that PROM had no effect on overall survive but is an important factor for increasing the morbidity in preterm infants. It is revealed that PROM increases the risk for sepsis, BPD, and PVL in preterm infants. Frequency of PVL was significantly increased in infants with tocolytic treatment. KEY WORDS: Premature rupture of membranes, prematurity, mortality, morbidity