Diyaliz hastalarında depresyon ve nötrofil/lenfosit oranı
Depression and neutrophil/lymphocyte ratio in dialysis patients
- Tez No: 662226
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Hemodiyaliz (HD) hastalarında depresyon prevalansının normal popülasyondaki bireylere göre çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Depresyonun etyolojisinde biyopsikososyal faktörlerin rol oynadığı düşünülse de halen etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Yapılan çalışmalar inflamatuar mekanizmaların depresyonun gelişmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) sistemik inflamatuar yanıtın basit ve kolay elde edilebilir bir belirtecidir. Yaptığımız araştımalara göre, HD hastalarında depresyon olgularının NLO düzeyleri ile ilişkisini araştıran prospektif çalışma yoktur. Bu çalışmada, HD hastalarında depresyon ve NLO düzeyinin ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza; 66'sı kadın ve 84'ü erkek olmak üzere toplam 150 hemodiyaliz hastası dahil edilmiştir. Katılımcılara, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HADÖ) uygulandı. Katılımcıların tam kan sayımı parametreleri, ferritin, kalsiyum, fosfor, paratiroid hormon, Kt/V indeksi, URR indeksi, albümin, potasyum ve CRP değerleri incelendi. Bulgular: Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Çalışmaya alınan hastaların 96'sına (%64) DSM-5 tanı kriterlerine göre MDB tanısı konulmuştur. Çalışmamıza katılan hastaları depresyonu olan ve olmayan şeklinde sınıflandırdığımızda, daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak NLO değerleri ve diğer laboratuvar değerleri açısından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Benzer şekilde hastalar HDDÖ puanlarına göre gruplandırıldığı zaman gruplar arasında NLO değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışma araştırdığımız kadarıyla hemodiyaliz hastalarında depresyon ile NLO ilişkisini inceleyen ilk çalışmadır. Çalışmamızda depresyon ve NLO arasında ilişki bulamadık. Depresyonu olan ve olmayan hastalarda NLO düzeylerinin anlamlı olarak farklı bulunmaması, NLO'nun depresyonun tanısı için bir biyolojik gösterge olarak kullanılması fikrini desteklememektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Depresyon, diyaliz, nötrofil/lenfosit oranı
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of depression among hemodialysis (HD) patients is known to be higher compared to individuals in the normal population. Though it is considered that biopsychosocial factors play a role in the etiology of depression, the etiopathogenesis is still not fully understood. Studies have shown that inflammatory mechanisms contribute to development of depression. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is a simple and easily obtained marker of the systemic inflammatory response. According to our research, there is no prospective study researching the correlation of depression cases with NLR level among HD patients. In this study, we aimed to research whether there was a correlation between depression and NLR levels in HD patients. Method: Our study included a total of 150 hemodialysis patients comprising 66 women and 84 men. Participants completed the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A). The full blood count parameters, ferritin, calcium, phosphorus, parathyroid hormone, Kt/V index, URR index, albumin, potassium and CRP values of participants were investigated. Results: Data obtained were analyzed with appropriate statistical methods. Of patients in the study, 96 (64%) had MDD diagnosis made according to DSM-5 diagnostic criteria. When patients participating in the study were classified as those with and without depression, unlike to previous studies, there was no significant difference identified between the two groups in terms of NLR values and other laboratory values (p>0.05). When patients are grouped according to HAM-D points, there was no significant difference in terms of NLR values. Conclusion: As far as we researched, this is the first study investigating the correlation between depression and NLR in hemodialysis patients. In our study, no correlation was found between depression and NLR. The lack of significant difference between NLR levels in patients with and without depression does not support the idea that NLR can be used as a biological marker for depression diagnosis. However, there is a need for more research about this topic. Keywords : Depression, dialysis, neutrophil/lymphocyte ratio,