Kronik böbrek yetmezliği tanılı hastalarda nötrofil lenfosit oranı ile yaşam kalitesi, anksiyete depresyon ilişkisi
The relationship of neutrophil lymphocyte ratio and quality of life, anxiety depression in patients with chronic renal failure
- Tez No: 682485
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda kronik böbrek hastalığı (KBH) hastalarında nötrofil – lenfosit oranı (NLO), platelet – lenfosit oranı (PLO) ile KBH evreleri, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi hastanesi Nefroloji polikliniğine başvuran KBH tanılı 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara kontrolleri sırasında Kısa Form–36 (SF–36) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı. Eş zamanlı hastaların tam kan sayımı kaydedildi. NLO, mutlak nötrofil değerinin mutlak lenfosit değerine bölümü ile hesaplandı. NLO ile Kronik Böbrek Hastalığının farklı evreleri, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon ölçekleri arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Bulgular: HAD Ölçeği'ne göre hastaların %39,2'sinde depresyon, %17,6'sında ise anksiyete saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, the association between neutrophil - lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), different stages of Chronic Kidney Disease, quality of life, anxiety and depression were investigated in chronic kidney disease (CKD) patients. Materials and Methods: 125 patients with CKD who applied to Manisa Celal Bayar University Hospital Nephrology Outpatient Clinic were included in the study. Short Form-36 (SF–36) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) were administered to the patients during their controls. Simultaneously, the complete blood counts of the patients were recorded. NLR was calculated by dividing the absolute neutrophil count to the absolute lymphocyte count. The relationship between NLR with different stages of Chronic Kidney Disease, quality of life, anxiety and depression scales was compared. Results: According to the HAD Scale, 39.2% of the patients had depression and 17.6% had anxiety.