Sağlık amaçlı seyahatlerde motivasyonların ve kısıtlılıkların arasındaki ilşikinin incelenmesi Balıkesir ili merkez ilçeleri örneği
Examination of the relationship between motivations and limitations in health travels example of the central districts of balikesir province
- Tez No: 662236
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlu yaşantısının ilk yıllarından itibaren temelinde fizyolojik ve psikolojik olarak en iyi durumda olmanın koşullarını aramaya devam etmiş ve bununla ilgili olarak da geleceğe yönelik kaygılar taşımıştır. Özellikle de son dönemlerde kentleşmenin ve iş yaşantısının yoğunlaşması ile beraber bireylerin sağlıklarında yaşadıkları veya yaşaması muhtemel görülen sorunların daha fazla kaygılar yaşamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden daha sağlıklı olabilmek için gerek fizyolojik gerekse psikolojik anlamda daha iyi olabilmek için en uygun tedavi yönteminin olduğu noktalarda sağlığına kavuşmak için seyahatler gerçekleştirmektedir. Kimi zaman bu seyahatler yaşanılan ülke sınırları içerisinde gerçekleşirken kimi zaman ise farklı ülkeler hatta kıtalar arasında bile olabilmektedir. Esasında yaşanan bu gelişme insanların sağlıklarını koruyabilmek ve iyileştirebilmek için yaşamlarını sürdürdükleri bir yerden başka bir yere belirli süreler zarfında gitmesine ve dolaylı olarak da turizm faaliyetlerine katılmasına yol açmaktadır. Bu noktada bireylerin sadece eğlenmek ve yeni yerlere olan ilgilerini tatminini karşılamak için değil sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmak için de seyahat ettiklerini göstermektedir. Sağlık turizmi olarak ele alınan bu durum, bireylerin ihtiyaçlarının farklılaşsa da temelinde tedavi amaçlı olmakla beraber gidilen bölgenin imkânlarından da faydalanılmasına olanak sağlayan seyahatler olarak bilinmektedir. Dolayısıyla öznesi insan olan turizm faaliyetlerinin önemli bir turizm çeşidi olan sağlık turizminin insan sağlığını korumak, iyileştirmek olarak başta kronik rahatsızlıkları olanlar, yaşlılar ve tıbbi tedavi amaçlı olarak gerçekleştirilmekte ve buna ilişkin kentler de yer alan turistik tesisler de buna bağlı olarak gelişimlerini planlamaktadır. Son dönemlerde dünya nüfusunun yaşlanmaya başlaması aynı zamanda kentleşme ve sanayileşmenin getirdiği problemlerle beraber birçok sağlık problemleri artarak insanların yaşam kalitelerini azalmasına sebep olmaktadır. Özellikle 2019 yılının ilk aylarından beri dünyanın dört bir yanını olumsuz etkileyen pandemi sürecinde de bir kere daha görüldü ki insanların sağlıklarını en iyi şekilde koruyabilmek ve daha kaliteli yaşam sürebilmek için en iyi tedavinin uygulandığı bölgelerde bulunmak istemektedirler. Yaşanan bu gelişmeler dünyanın dört bir yanında sağlığa verilen önemin artış göstermesi ile beraber sağlık turizmine olan teşviklerin de artış göstermesine sebep olmuştur. Bu kapsamda yapılan bu çalışmanın temel amacını sağlık turizmine katılım gösteren bireylerin seyahat motivasyonlarını ölçmek oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Balıkesir ili Karesi ve Altıeylül merkez ilçelerinde ikamet eden tek başına seyahate katılma olasılığı yüksek olan 18 yaş ve üzerindeki bireyler örneklem olarak seçilmiş, 520 gönüllü katılımcıya anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verileri betimlemek amacıyla frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, ifadeler arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Katılımcılar eğitim durumlarının seyahat etmek için engel olmadığını belirtmişlerdir. Bu çalışmadan elde sonuçlarda evli bireylerin, erkek cinsiyetin ve lisans düzeyindeki eğitim alan bireylerin sağlık seyahatleri için motivasyonunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yeni yerler görmek için seyahat etmenin en yüksek motivasyon olduğu, seyahat için çok fazla planlama yapma gerekliliğinin en yüksek seyahat kısıtlılığı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning from the earliest traces of human life, he continued to search for the conditions of being at his best physiologically and psychologically, and associated with this he had concerns about the future. In these periods, the concentration of urbanization and business life, the problems experienced or experienced in the health of the individual cause more anxiety. For this reason, he travels to the places where the appropriate treatment method is found to be healthier and better in psychological understanding. Sometimes these travels take place in the countries they live in, sometimes between different countries or even between continents. It causes him to go to other places within a certain period of time and to participate indirectly in tourism activities. These individuals travel not only to have fun and to satisfy their interest in new places, but also to solve health. This situation, which is described as health tourism, is known as travels that enable individuals to benefit from other treatment facilities even if their needs are different. Therefore, health tourism, which is an important type of tourism; It is carried out for the purpose of medical treatment for the sick, the elderly and for the purpose of protecting and improving human health, and plans its development in similar tourism facilities. Recently, the aging of the world market, as well as the problems caused by urbanization and industrialization, increase many health problems and lead to a decrease in the quality of life of people. Since the first months of 2019, the pandemic that has affected all over the world has been seen once again that people want to be in the place where the best treatment is applied in order to protect their health in the best way and to live a better quality of life. With the increase in the importance given to health all over the world, the incentives for health tourism have also increased. In this context, its main purpose is to measure the motivation of individuals participating in health tourism. For this purpose, individuals aged 18 and over residing in Balıkesir province Karesi and Altıeylül central districts who are high about participating in the trip alone were selected as the sample and a questionnaire was applied to 500 participants. The frequency and frequency and distributions obtained as a result of the application are obtained at the same time in relations with the same ideas. Participants stated that their educational background is not an obstacle to travel. According to the results of this study, it was determined that married individuals, male gender and individuals with undergraduate education have higher motivation for health travel. It has been determined that traveling to see new places is the highest motivation, and the need to plan too much for travel is the highest travel constraint.